Изложбата „Заедно отново” събира артистичното семейство Красимир, Мария и Стефан Слабакови в Мексиканската къща на Градска художествена галерия. Откриването е на 3 август от 18ч.
След почи 30 години в Америка, Мария и Стефан Слабакови се завръщат в България, а синът им Стефан остава в Маями. И тримата се занимават с изкуство. Общата им изложба се открива в постоянна експозиция „Мексиканско изкуство“ в Стария град, която ги събира заедно. За откриването Стефан идва от Съединените щаати. Тримата артисти следват своя индивидуален творчески път, а в дълги периоди от живота си някои от тях създават изкуство от двете страни на океана, но винаги пазят българската култура, привързаността си към родната страна и към семейството. Дълбоко вярват в силата на изкуството като комуникация в света. Изложбата им „Заедно отново" е артистичен призив към българите за единение и любов, защото са убедени, че „любовта в семейството - това е бъдещето и силата на България".
Красимир Слабаков е големия син на актьора Петър Слабаков. Завършил е „Дърворезба“ в Националната художествена академия през 1982г. Член е на СБХ от 1987г. Участвал е в повече от 60 национални и регионални изложби. Представял е свои творби в съвместни художестевни изложби в САЩ, където в продължение на 21 години е живял и работил.
Мария Слабакова завършва дизайн в НХА през 1982г. Членува в секция „Дизайн“ на СБХ. Участва в редица национални и международни изложби.
Стефан Слабаков е завършил „Живопис“ и „Скулптура“ в New World School of Arts” в Маями, САЩ. Участва в редица съвместни изложби в САЩ и България. Автор е на две самостоятелни изложби в Пловдив (2008) и във Варна (2008). Той е художник на свободна практика от 2000г.
Интервюто с Красимир Слабаков е в звуковия файл.
Изложбата „Градът и Левски“, която се открива тази вечер в художествената галерия в Карлово, представя селектирани творби от фонда на галерията. Те са в областта на графиката, живописта и скулптурата. Експозицията е посветена на 19 февруари, деня на гибелта на Апостола на свободата, който в родния му град се отбелязва с редица..
"Стени" - така нарекоха първия фестивал за европейска солидарност организаторите в София и заразсъждаваха "що е то европейска солидарност". И като как ще се случи, че национализмите и популизмите вече строят нови стени. Когато греховете на Европа все още не са забравени, а и различните културни "наследства" трудно предлагат единство. Проф...
В предаването за книги на Радио Пловдив на 2 5 . 01. 202 5г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ (нови книги): Ярослав Хашек. Приключенията на добрия войник Швейк през световната война. 909 стр., тв. к., 6А, Захарий Стоянов, 2025. Даворин Ленко. Психопорно. 376 стр., 5А, Колибри, 2025...
Образователната програма на изложбата „История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024“ в галерия "Капана" продължава и тази седмица. От 15.00 часа днес в галерията ще се проведе и първият кураторски тур в изложбата. Кураторът Пламен В. Петров ще води публиката в експозицията, разкривайки някои от скритите..
Образователната програма на изложбата "История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024" продължава и тази седмица. От 15 часа в галерия "Капана" ще гостува кураторката на българското участие във Венецианското биенале от 2019 година – Вера Млечевска. Проектът „Как живеем?“ е куриран от Вера Млечевска, която описва..