Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нови разкопки потвърдиха ранно светилище край Драгойново

Автор:
Снимка: OFFNews

Новите разкопки, осъществени това лято, разкриха предполагаемото до тази година езическо светилище, разположено в местността "Църквището", намираща се южно от първомайското село Драгойново. В 12-я пореден археологически сезон в разкопките за първи път съвместно участват студенти по археология от Шуменския университет "Епископ Константин Преславски" и от Пловдивския университет "Паисий Хилендарски", ръководени от доц. д-р Иво Топалилов и гл.ас. д-р Божидар Драганов. Това каза археологът доц. Иво Топалилов, ръководител на археологическия екип. 
Идеята на проучванията по думите му е била да се получи повече информация за разкрития там преди две години раннохристиянски манастир, тъй като данните от този период за този вид комплекси за Тракия са изключително оскъдни за момента. 
Това лято е проучвана сградата, разположена южно от трикорабната базилика, като е разкрит централният вход на самия манастирски комплекс и някои от помещенията на манастирската сграда. За съжаление, времето не стигна да проучим сградата изцяло, затова ще продължим с разкопките на "Църквището" и догодина, уточни археологът. Това, което обаче става ясно сега е, че преди изграждането на манастира на това място е съществувала по-ранна сграда, която е била опожарена в края на 4 век, вероятно при т. нар. Готски войни и впоследствие била изоставена. Именно тя може да се интерпретира като езическо светилище, категоричен е Топалилов. 
От намерените в предишните археологически сезони 14 оброчни плочки е видно, че преди манастира в местността е съществувало светилище на Тракийския конник, на Зевс, на Хера, което по-скоро е било събирателно за всички божества, обобщи доцентът. Според него до този момент не било ясно къде точно се е намирала тази сграда, а единственото e, че манастирът е изграден върху нея и по този начин се запазва свещеността на мястото.
Самата сграда е със специфичен план, като тя се е състояла от две помещения - едно квадратно с площ от 25 кв. м. и предверие, с два симетрични прохода между тях, разположени съответно в северния и южния край, а пък централният вход е бил от запад, обясни Топалилов. Според него това е специфичен план, който не може да се свържи нито със стопанска, нито с жилищна сграда, и което, наред с откритите в близост оброчни плочки и съществуваща традиция, го кара да мисли, че в случая става въпрос по-скоро за неоткритото все още езическо светилище на Тракийския Херос. Запазените в руини зидове на сградата са били възстановени и преизползвани при изграждането на манастирския комплекс, като сградата е била разширена с нови помещения в западна и южна посока. 
Манастирската сграда търпи няколко реконструкции, което включва отваряне и затваряне на проходи и съответно на помещения. Сред малките находки има такива, които се отнасят към финалния етап на съществуване на комплекс и които показват "насилствената смърт" на манастира, добавя ръководителят на археологическия екип.Той е разрушен в края на 6-ти или началото на 7-ми век, за което, по думите му говорят, освен откритите горели пластове, изпълнени с отухлен кирпич, и дребните находки като каменна бойна топка, железни върхове на стрели, железни ножове, цинтове /кабърчета/ за обувки на войници и други.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В "Срещите" за човека и човешките ценности

Сега, когато футоролозите ни уверяват, че идва епоха, в която ще трябва да преизобретим себе си, в "Срещите" се връщаме към някои изконни човешки качества.  Обединихме ги във въпроса: "Какво означава да принадлежиш към човешкия род днес?"  Търсим отговорите с писателя Красимир Димовски и богослова Радослав Паскалев.

обновено на 22.02.25 в 09:10

"Момо или животът пред теб" с премиера в Кукления театър

Най-новото заглавие в афиша на пловдивския Куклен театър е постановката „Момо или животът пред теб“ по едноимения роман на френския класик Ромен Гари.  Представлението е предназначено за възрастната аудитория.  Моноспектакълът е на Димитър Николов-Шаблата, режисьор е Валери Кьорленски. Сценографията е на Томиана Томова-Начева,..

публикувано на 21.02.25 в 12:30

Премиера в Пловдив на филма за Милен Цветков

"Присъединете се към нас, и нека заедно преживеем емоцията от премиерата на документалния филм за Милен Цветков!", пишат създателите на новата лента за известния журналист, загинал в катастрофа през 2020 година. След прожекцията на филма ще се проведе среща със създателите на филма и да се разбере повече за заснемането, трудностите и мотивацията..

публикувано на 21.02.25 в 10:14

В община "Родопи" кукери гонят злото

За пета поредна година в неделя кукерският празник "Старци" ще прогони злото и зимата от високопланинското село Лилково. Началото е в 12.00 ч. с гайдарско шествие, които ще поведат кукерите със страшни маски и медни чанове. След това ще бъдат демонстрирани маски и костюми от местните хора и гостите на празника, а детската кукерска група..

обновено на 21.02.25 в 08:52

Спомен за първата българска околосветска пътешественичка

Среща разговор за първата българска околосветска пътешественичка Анка Ламбрева организират тази вечер Историческият музей и общинската библиотека в Карлово. Поводът за срещата в библиотека „Д-р Иван Богоров“, са 130 години от рождението й. Анка Ламбрева е медицинска сестрапо професия.Тя е първата българка, прелетяла със самолет над Ламанша..

публикувано на 21.02.25 в 07:10