Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Липсата на оторизирани лаборатории бави пробите за АЧС

Стопаните умъртвяват прасетата в Смолян без излишно напрежение

Почти 100 % от прасетата, отглеждани в стопанства тип "заден двор", в Смолянско вече са умъртвени. Има единични случаи в общините Баните и Неделино, където на няколко стопани е дадена отсрочка до неделя да заколят животните си. Това съобщи д-р Сава Бозуков, директор на Областната дирекция по безопасност на храните в Смолян след днешното заседание на Постоянната областна епизоотична комисия. 

Заседанието беше в разширен състав с участието председателите на ловните сдружения в областта и представители на смолянските общини.

Голям проблем за прилагане на мерките срещу заразата е липсата повече оторизирани лаборатории у нас, които да изследват изпратените от общините проби. Това съобщи заместник-областният управител на Смолян Владимир Гърбелов и посочи, че има само една такава лаборатория в София. 

От 26 юли, когато започна кампанията по прилагането на мерките срещу чумата по свинете, до днешния 8-ми август няма нито един върнат резултат от изпратени проби, заяви Гърбелов. 

Той посочи, че хладилниците в ловните стопанства и дружинките са пълни с месо, с което нищо не може да се прави, докато не станат ясни резултатите от лабораторните изследвания. 

Над 90 са отстреляните диви прасета в Смолянско само през последната седмица, съобщи заместник-областният управител. Той изтъкна и друг проблем, свързан с капаните, поставяни за дивите прасета. В тези капани влизат първо мечките, а след това в тях прасе не влиза, каза Владимир Гърбелов. 

До момента на територията на Смолянска област няма никъде положителна проба за африканска чума по свинете, информира заместник-областният управител.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Работник загина в Панагюрище

Трудова злополука отне живота на работник в завода "Асарел Медет“. Инцидентът е станал на обект в Панагюрище, където е рухнала естакада, представляваща основната захранваща линия на фабриката. Според първоначалната информация конструкцията се е срутила внезапно, затискайки работника, който е загинал на място.  Компетентните органи разследват..

публикувано на 18.02.25 в 22:20

Карлово почете 152 години от гибелта на Васил Левски

Пред паметника на големия син на България на едноименния площад стотици родолюбиви граждани и официални гости сведоха глави пред подвига и делото на Апостола на свободата. Почетния строй на представителните роти на 61-ва Стрямка механизирана бригада Карлово прие генерал-лейтенант Михаил Попов, заместник началник на отбраната. Пред паметника на Васил..

публикувано на 18.02.25 в 20:42

Няма да строят огромен жилищен комплекс в кв. Филипово

Отпада идеята за чудовищния комплекс в кв. Филипово в Пловдив със 75-метровите сгради. Това съобщи на страницата си във фейсбук общинската съветничка от ПП-ДБ Веселина Александрова. Комисия отхвърли засега изграждането на небостъргачи в кв. Филипово "След като не го допуснахме до сесия, очаквахме, че кметът ще внесе повторно предложението и..

публикувано на 18.02.25 в 19:23

Карлово сведе глава пред гибелта на Левски

С архиерейска света литургия и панихида в памет на Апостола на свободата Васил Левски започна възпоменателното отбелязване на 152 години от неговата смърт в родния му град Карлово.  На този ден през 1873-та Дякона е обесен в покрайнините - тогава - на София, близо до днешния паметник, издигнат в негова чест през 1895 г. В храм „Успение на св...

обновено на 18.02.25 в 17:00

В Пловдивско глобиха 4-ма шофьори на камиони за износени гуми

Само за два дни при проведената Специализирана полицейска операция в Пловдивска област за водачите на товарни автомобили са санкционирани 4-ма шофьори за износени гуми. Други четирима водачи са карали камиони с изтекъл срок на техническия преглед, двама души са били с нередовни пътни документи, а 3-ма са глобени за неизправни светлини – съобщи..

публикувано на 18.02.25 в 13:33