Тази година за пореден девети път ще се проведе Националният конкурс за поезия "Добромир Тонев". Конкурсът, който е организиран от Община Пловдив и Дружество на писателите -в града, за автори до 45 годишна възраст, той е анонимен, темата – свободна.
Организаторите припомнят, че според регламента, всеки участник може да представи от едно до три свои стихотворения. Кандидатства се само с творби, които не са публикувани в печатни или интернет издания към момента на обявяването на конкурса, и с които кандидатът не е участвал в други подобни конкурси.
Националният конкурс за поезия "Добромир Тонев" се провежда със съдействието на ИК „Хермес“, ПУ „П. Хилендарски“ и Тони Симидчиева, както и с медийното партньорство на БНР - Радио Пловдив и БНТ 2 и домакинствота на Културен център „Тракарт“.
Ето още информация за участниците в поетичния конкурс "Добромир Тонев"
Желаещите трябва да изпратят творбите си до 16 септември 2019 г., понеделник, включително, на адрес: Пловдив 4000, пл. „Стефан Стамболов“ № 1, Община Пловдив, Дирекция „Култура и културно наследство“ за Конкурса за поезия „Добромир Тонев“. (Валидна е датата на пощенското клеймо върху плика.)
Творбите трябва да бъдат поставени в голям пощенски плик, който да съдържа съответно:
• стихотворенията (неподписани), отпечатани в три екземпляра;
• по-малък, ненадписан, запечатан плик с личните данни на участника: трите имена, ЕГН, л.к. №, дата и място на издаване, постоянен адрес и адрес за кореспонденция, имейл и телефон за връзка, кратка биография, както и заглавията на стихотворенията, с които участва. Ако някои от творбите са неозаглавени, вместо заглавието се вписва първия ред на произведението.
Представените творби, както и данните от малкия плик, задължително трябва да бъдат написани на компютър. Кандидатите, които не са спазили горните условия, няма да бъдат допуснати до участие.
Наградният фонд, осигурен от община Пловдив и партньори, е както следва:
От Община Пловдив:
·Първа награда – 600 лв. и грамота
·Втора награда – 400 лв. и грамота
·Трета награда – 200 лв. и грамота
Специални награди от партньори:
·Парична награда за поет-студент - 200 лв. и грамота, осигурени от Филологически факултет на ПУ „П. Хилендарски“. Наградата ще бъде връчена от зам.- декана на факултета.
·Специална награда за млад поет - 300 лв., осигурена от Радио Пловдив;
·Вечеря и нощувка за двама в хотел „Одеон“ – Пловдив.
Церемонията по награждаване на победителите в конкурса ще се състои в навечерието на годишнината от рождението на поета - 12 октомври 2019 г.,събота, от 18:00 ч., в Културен център „Тракарт“, Пловдив, подлез „Археологически“.
Организаторите не поемат разноските, свързани с пътуването, престоя и нощуването на участниците от други населени места, поканени за получаване на наградите.
Ръкописите не подлежат на връщане.
За допълнителна информация: 032/ 627 - 175, e-mail: d_tonev_konkurs@plovdiv.bg
След изключително успешната премиера в Бургас, София и Перник, бургаския художник маринист Светозар Арнаудов – Зари ще представи „Пътешествията на един художник“ и пред пловдивската публика в НБ "Иван Вазов" в петък , заедно с редактора на книгите си – журналистът Христина Чопарова. Събитието ще се осъществява със съдействието на сдружение..
Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“..
Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете, Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл. Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година. Модератор ще бъде..
Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски. Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев. В експозицията ще бъде показан и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България.
Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..