Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Благодатна археологическа година за Перперикон

Тазгодишният археологически маратон на Перперикон започна на 24 юни и вече сме в последната му трета, като ще продължим разкопките до 10 септември, заяви археологът проф. Николай Овчаров.

 Работим вече четвърта година  и след разкриването на грандиозната базилика – 35 метровата църква южния квартал  от V-VІ век, сега вървим на север и откриваме различни квартали от различни епохи – късноантични и средновековни.

Тази година работим по един доста голям некропол, който излиза в този участък от периода 10-12 век и от това време са и излизащите на бял свят находки. Годината е много благодатна и досега имаме над 210 находки, които си заслужава да бъдат споменати – бронзови кръстове, украшения, накити, интересни монети, сред тях и изключително рядката монета на Иван Асен ІІ, която е важна и от историческа гледна точка.

Открихме и още важни находки като бронзов реликварий от периода 10-12 век с изображение на Христос на кръста и молещата се Богородица. Когато го отворихме, се оказа, че има вътре органична материя, която тепърва ще бъде изследвана.

Представихме и другата находка – златно-сребърна монета, кято бележи пика на кризата във Византия в края на 11 век, когато при Манцихер Византийската империя е разгробена и губи почти цяла Мала Азия. Това я вкарва в икономическа и политическа криза, а златната единица девалвира. Монетата се води за златна, но в нея има не повече от 5-6 г. злато, всичко останало е сребро.

Девалвацията не е измислена през този век.

За 7 000-годишната история на Перперикон, това, което откриваме, е само малка част от неговите богатства. Неслучайно Перперикон привлича толкова много хора. Голямата ни цел е разкриването на града в малксимална степен и превръщането му в обект на културно-историческия туризъм.

Чуйте повече от звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В "Срещите" - кауза пердута ли е битката с корупцията?

В "Срещите" разговор за корупцията с финансовия анализатор Светозар Гледачев.  Корупцията е явление, споменато за първи път в 24-и век преди новата ера.  Победима ли е? Едва ли, след като се оказва, че корупция има и при животните. Предаването е в събота след новините в 9 часа.

обновено на 18.01.25 в 09:12

Антон Баев и приятели с литературно четене за татковците

Поетът и писател Антон Баев е поканил свои колеги на „Литературно четене за татковците“ тази вечер в пловдивското читалище „Възраждане“.   Така авторът е избрал да отбележи и имения си ден на по чаша вино с приятели. Антон Баев ще представи и за първи път пред пловдивска публика своята нова книга „Татко“ , която съдържа 33 стиха,..

публикувано на 17.01.25 в 06:25

ПУ учредява награда в памет на проф. Куцаров

Днес ще станат ясни победителите от XXVII-та олимпиада по морфология на съвременния български език, организирана от Филологическия факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и Лингвистичния клуб "Проф. Борис Симеонов".  Победителката от предходното издание на форума Нели Варийска, четвъртокурсничка от специалността..

публикувано на 17.01.25 в 06:18

Благотворителна фотографска изложба в Arsenal of art

Благотворителна изложба фотографии се открива тази вечер в галерия Arsenal of art в Капана. „Да станем съучастници в доброто!“, призовават фотографките Гергана Кунчева и Деница Кирова. Художникът Ангел Гешев, собственик на галерията съобщи, че изложбата се прави послучай 10-годишния юбилей на Aresanal of art и е в подкрепа на малките герои..

публикувано на 16.01.25 в 07:07

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

Премиера на спектакъла „2084. REX. Или последният цар на света“ ще се състои тази вечер в голямата зала на Драматичния театър в Пловдив. Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин, а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски. В спектакъла участват Малин Кръстев, Борис Кръстев, Алексей Кожухаров, Елена Кабасакалова,..

публикувано на 16.01.25 в 07:01