Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Допълваме традиционната социология и териториално

Изхождаме от позицията, че изборите са един от гарантите за политическа предвидимост на едно гражданско общество. И от тази гледна точка традиционното прогнозиране чрез социологически анкети е много важно за предвидимостта на политическата ситуация в страната. Често обществото е искрено учудено, че с електорални процеси могат да се занимават и географи. Това заяви  проф. д-р Марин Русев, ръководител на изследването "Електорална география". То е осъществено от петчленен екип учени от катедра  "Регионална и политическа география" с ръководител  доц. Косьо Стойчев в СУ "Св. Климент Охридски". Проучването ще излезе в началото на септември в сп. "Геополитика". 

Ние усредняваме един много дълъг период от време след 1991 г. С резултатите на всички случили се избори  досега можем да си позволим да прогнозираме представянето на двете оцелели оттогава досега партии – БСП и ДПС. Основаваме се обаче на идеята, че появата на ГЕРБ през 2007 г, е променила рязко ситуацията, но вече имаме един над 12-годишен период, в който може да се говори, че и  за ГЕРБ е налице традиция.  Нашата традиция на пръв поглед влиза в конфронтация с вече утвърдените анкети.

Смятаме обаче, че нашият подход дава по-ниска степен на грешки - в рамките на 3% -5%, и е базиран на традицията на утвърдените общности,интересите на  корпоративни групи, класи, възрастово разделение  и прослойки.  Опитваме се да го  закрепостим  и териториално.

Оказва се, че няма пространство, което да не може да се изследва като традиция. Чрез най-богатата регионална статистика в страната досега, тази от  изборните резултати, можем да прогнозираме гласуването на определена улица, район и т.н. Стигаме дори и до парадокса на отпадане тайната на вота, когато цяло село гласува единно по определен начин.

Звучи странно, но в наше изследване през 2010  г стигнахме и до интересната идея, че равнината кара хората да гласуват по-наляво, а планината – надясно. Още през 1913 г.  първият изследовател на такъв тип пространствено поведение при гласуване заяви, че има не политическа география, а геология на изборното пространството, като изследва гласувалите "върху варовик" и "върху гранит".

Не отричаме традиционната социология, но считаме, че тя може да бъде допълнена с нашия подход и териториално. Той има своите ограничения – говорим само за партии, които са оцелели. Такива, които не са са се заявили категорично във времето, независило че са заявили категорично идеите си  като пробивни – като ВОЛЯ, НФСБ, все още нямат политическа традиция върху пространството, не могат да бъдат изследвани.

В света и в България има затвърдено мнение, че социологията и политологията използват свои автономни методки, но това не е вярно. Няма как пространствените процеси да бъдат обрисувани, ако не се използат подходите и на социолози, и на икономисти, и на географи и т.н.

Проучването ни ще излезе в  списание „Геополитика“ в началото на септември. Нашата прогноза сочи, че избирателната активност ще бъде около 52% и ще бъде най-висока в Силистра и най-ниска – в София.

Имаме идеи за разпределението на гласовете между ГЕРБ, БСП и ДПС съответно 29%-32%, 22%-25% и при ДПС -  между 12% и 14%.

Това, което социологията би направила трудно, е влизането в градските квартали. Пловдив е представителен като област. Такава област е и Пазарджик. Там резултатите са такива, каквито са представителните и за страната. За Пловдив очакваме 37% за ГЕРБ, но за областта около 32%. В БСП е точно обратното –  за областта подкрепата е 26%, а в Пловдив град - 20%.

Чуйте повече от звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Алексей Кожухаров в "Добро утро, ден!"

В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..

обновено на 17.01.25 в 17:09

Коалиционни конструкции като новия кабинет имат дълъг мандат

Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров.  Той припомни, че подобна..

публикувано на 17.01.25 в 16:55

ДАНС не ни каза защо е забранила достъпа на Зингаревич в България

Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения.  Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България.  Той обаче направи уговорката, че не..

публикувано на 17.01.25 в 16:15

Няма да е лесно на сегашната тройна коалиция

В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии,  ще има ли взаимен контрол по..

публикувано на 17.01.25 в 15:49
Петър Чолаков

Имената на зам.-министрите ще изяснят политическия пъзел

Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи.  "Моята прогноза е, че това правителство  ще  стартира с много ниско..

публикувано на 17.01.25 в 11:04