Интересът на източните инвеститори като “Росатом“, корейската и китайската кампания е осезателен, но големият въпрос около АЕЦ „Белене“ е дали самата ядрена енергетика е проблем. Кой изгражда централата или проблемите са по-различни. Това попита енергийният експерт и председател на Движението за енергийна ефективност Димитър Иванов.
Той припомни, че при последното шумно спиране на строителството на централата преди 7 години, в качеството си на координатор на Комитет против проекта „Белене“, е настоявал за отхвърлянето му, поради изключително нескопосаното му конструиране.
Той беше зле конструиран и от инвестиционна, и конструктивна и финансова точка, но винаги попада в сблъсъка на интереси, които не са само технологично ядрени. Те имат много базов характер, защото касаят енергийната политика в света.
Налице е отстъпление от ядрената енергетика, както и от традиционни технологии като въглищната и газовата, за сметка на възобновяемите източници. Те обаче не са отговора, който трябва да получи нашата страна през това столетие, защото не могат да заменят толкова бързо, каквато е амбицията, традиционните източници на енергия.
Ще се получи дисбаланс, ако се отказваш от традициите технологии за сметка на идеите, както се случва напоследък.
Пример за това е драмата на Германия, която се отказа от ядрена енергетика преди 15 години, скоро ще затвори всичките си централи, а в момента води драматична битка за „Северен поток“ 2, тъй като не може без големи газови количества.
Това беше ясно преди 15 години и България ще се изправи пред същите дилеми. В момента водим разговор и той е вечният разговор за това, дали да я има централата или не.
Проектът не е само икономически и само търговски. Той е и геополитически, защото битката на отделните видове енергия не е на икономическата ефективност и на технологиите, а идеологическа битка. Въпросът не е еднозначен, но за начина, по който съществуваме през 60-те години, в които светът се модернизира, ядрената енергетика има своето място.
И ако сега се оттеглим от ядренатата енергетика, ще разрушим наш утвърден модел, който съществува тук от години.
Цялото интервю с Димитър Иванов чуйте от звуковия файл:
В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..
Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров. Той припомни, че подобна..
Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения. Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България. Той обаче направи уговорката, че не..
В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии, ще има ли взаимен контрол по..
Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи. "Моята прогноза е, че това правителство ще стартира с много ниско..