Археолозите приключват разкопките на тракийско-гръцкото селище Емпорион Пистирос край Ветрен. Това съобщи изп. длъжността директор на Археолгическия музей в Септември Вяра Петрова. Тя каза, че ръководител на проучванията е доц. Алексей Гоцев от НАИМ на БАН и те се провеждат за 31-ва поред година, съвместно с музея.
Този път са открити големи количества керамика, множество бронзови монети, също и две сребърни от периода V-IV век пр.Хр., повечето от остров Тасос. Освен това е открит за първи път у нас интересен предмет от пемза, свързан с календара на древните гърци, уточни археологът.
Припомням, че точно на емпорион Пистирос през 1990 г. бе намерен надпис на старогръцки език. Той показа, че селщето е основано от търговци от остров Тасос и те са поддържали интензивни отношения с най-важните икономически центрове на Егейска Тракия. Археологическите находки свидетелстват, че Пистирос е основан по време на първите царе на Одриската държава, Терес или Ситалк.
Този надпис бе показан на българска изложба в Лувъра и сега може да се види в Археологически музей "Проф. Мечислав Домарадски" в град Септември.
От понеделник 26 август до края на септември ще се работи и по другия обект в община Септември, отново до град Ветрен - Римската пътна станция Бона Манзио. Там разкритията се правят от 4 години и датират периода от IV-VI век. Ще продължат проучвания в пространстовото оградено от крепостната стена. Археолозите са установили, че наблизо има и селище, което също ще се изследва през тази година.
И двата обекта се финансират от Министерството на културата за над 30 000 лева и се подкрепят от фондация „Балканско наследство“. На обектите работят освен български учени, работници, така и студенти от чужбина.
Поканихме Красимир Лозанов в качеството му на литературен гид, който да ни въведе в най- актуалните събития от литературния свят и да представи заглавията на книгите, на които можем да спрем вниманието си. Лозанов твърди на базата на опита си в едно от най- големите български издателства че по някакъв странен парадокс успехите на авторите в..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 02.11.2024г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Тенеси Уилямс. Пиеси. 264 стр., тв. к. ок. 6А, Лист, 2024. Шерщин Екман. Вълчи бяг. 276 стр., ок. 5А, Знаци, 2024. Мануел де Педроло. Последен ход. 196 стл., ок. 4А, Ерго, 2024. Стив Бери...
В галерия „Ромфея“ художничката Лили Кючукова открива изложба - живопис и рисунки. Експозицията е озаглавена „Експресии“. Авторката е завършила факултета по изобразително изкуство в университета „Св.св. Кирил и Методий“ във Велико Търново. Има над 30 самостоятелни изложби в България и в чужбина. Творби на Лили Кючукова са собственост на..
„Сънища и реалност – магии и стихии“ е заглавието на дебютната изложба живопис на художничката Мария Дипчикова в изложбеното пространство на Регионалния природонаучен музей Пловдив, зала „Лотос“. Експозицията съдържа картини, рисувани с акрилни и акварелни бои. Посланието на авторката е да обичаме и съхраняваме заобикалящата ни природа,..
Арт-киното на Пловдив LUCKY Дом на киното отбелязва 10 години от своето създаване с 10 специални прожекции на 10 от култовите филми, останали в паметта на зрителите. Прожекциите ще бъдат в 10 поредни дни. Организаторите са подбрали заглавия на знакови режисьори, драматични фестивални заглавия и любими комедии, излъчвани от 2014-та..