Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Малтепе ще е една от археологическите атракции в Европа

Борисов обеща пълна подкрепа за археолозите на Малтепе

| обновено на 29.08.19 в 09:33


Министър-председателят Бойко Борисов посети археологическите проучвания на най-голямата надгробна могила на Балканския полуостров край пловдивското село Маноле.

През настоящия археологически сезон екип на Регионалния археологически музей в Пловдив разкри впечатляваща със своите размери пирамидална кула. Тя е с височина 20 м и е изградена е от камъни и тухли, споени с хоросанов разтвор.

"Имаме прекрасни археолози и както виждате - подпомагаме ги", заяви премиерът Борисов, докато ръководителят на Регионалния музей в Пловдив доц. Костадин Кисьов му показваше резултата от труда на екипа специалисти.

"Моята амбиция е един ден, като приключим проучванията, да възстановим всичко, както е било", сподели от своя страна с премиера на върха на Малтепе директорът на Археологическия музей в Пловдив доц. Костадин Кисьов, който ръководи разкопките. 

По-рано на Малтепе пристигна и министърът на културата Боил Банов. Кисьов показа разкритата вече периферия на обекта и обясни, че са намерени 40 мраморни блока. 

Откритите досега археологически материали – монети, глинени съдове и мраморни архитектурни елементи, датират построяването на кулата и издигането на надгробната могила в периода II - ІІІ в. сл. Хр.

Сред новите открития са начупен на парчета капител от колонада с колоните, които се предполага, че са били високи 3,8 метра и са крепяли 20-метровата кула. На върха й е имало каменни блокове с тегло 50 тона. 

Предполага се, че са държали статуя, която Кисьов се надява да намери при продължаващите проучвания. Те се правят сега с багер, но и на ръка, в северната част на терена. 

Директорът на музея показа и 4-те иманярски дупки в кулата, запълнени спешно, за да се наруши  конструкцията. По-късно те ще бъдат доукрепени.

Кисьов бе категоричен, че огромният монумент ще стане една от атракциите на арехологията в Европа. "Такава антична сграда от 20 метра в Европа няма запазена", мотивира се той.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Пожарът в Средна гора е обхванал близо 2000 дка

Все още не е локализиран големият пожар в Средна гора край хисарското село Михилци. Борбата с огнената стихия продължава повече от 24 часа с участието на пожарникари от Пловдив, Хисаря, Карлово, Копривщица, Габрово и София, военнослужещи, горски служители и над 80 доброволци.  Огънят е низов и на места върхов като е засегнал широколистни и..

публикувано на 13.07.24 в 18:11

12 доброволци от "Пловдив 112" помагат при гасенето на пожара край Хисаря

Все още не е установена площта, която обхваща големият пожар край село Михилци в община Хисаря.  Пожарът не е локализиран. Работи се по всички фронтове, основно от страна на селата Иван Вазово, Песнопой и Михилци.  Огънят е низов, но на малки участъци е преминал и във върхов и е обхнавал смесена широколистна гора. Пожарът се придвижва в посока..

обновено на 13.07.24 в 13:42

Пазарджик наследи още близо 6 млн. лв. дълг от екипа на Тодор Попов

Община Пазарджик е получила иск от близо 6 милиона лева  неустойка заради закъснели плащания към фирмите, които рециклират отпадъците на общината.  Неизгоден договор, сключен от предишния кметски екип със срок до края на 2025-та година, задължава общината да плаща по 115 хиляди лева за всеки просрочен ден на плащанията. В същото време, по..

публикувано на 13.07.24 в 13:40

Спешно набират доброволци за гасенето на пожара край Хисаря

Община Хисаря се нуждае спешно от доброволци, които да помагат на пожарникарите за гасенето на пожара в района на кв. Миромир.  Частично бедствено положение в Хисаря и Калояново заради пожарите Тази сутрин е решителната фаза за гасенето на огнената стихия, затова е необходимо в гасенето да се включат колкото може повече хора. Това..

обновено на 13.07.24 в 13:18

„Хоро при извора“ във Велинград

Велинград е домакин на двудневен фестивал „Хоро при извора“, в който ще се включат над 700 танцьори от всички краища на България и състави от Босна и Херцеговина.  Това е 11-то издание на фестивала, който по традиция ще започне с дефиле на танцовите групи от парк „Вельова баня” до площад „Н. Гяуров” в центъра на Велинград. Там ще е официалното..

публикувано на 13.07.24 в 09:21