Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мраморна чешма и колонади монтират на Голямата базилика

| обновено на 29.08.19 в 11:12
4
3D възстановка на Епископската базилика
Снимка: фондация "Америка за България"

Има истории, които устояват на времето, за да бъдат разказвани отново и отново. Често е нужно да събираме парченца, за да ги свържем в един общ разказ, да станат едно цяло.

По същия начин археологът Жени Танкова, реставраторът Елена Кантарева и епиграфът Николай Шаранков заедно със своите екипи години наред изследват Епископската базилика на Филипопол, събират историята ѝ камъче по камъче, пишат от фондация "Америка за България" на страницата за големия археологически обект на Пловдив.

Откриването на Епископската базилика на Филипопол се отлага за края на октомври или през първата половина на ноември. Строителството започна на 14 септември миналата година и трябваше да е готова за 26 септември. 

Ходът на строително-монтажните работ леко се забави заради сложността на цялостния проект, който се изпълнява от фондация „Америка за България“ и община Пловдив. През тази седмица започна монтирането на колонадите вътре в базиликата и в атриума. Паралелно се изпълнява и мраморната чешма в двора.  

През тази седмица започна монтирането на колонадите вътре в базиликата и в атриума. Колоните са реставрирани и се поставят на целия южен стилобат, част от които са оригиналите от IV-V век, каза арх. Николай Трайков от фондация „Америка за България“. Той подчерта, че повечето са възстановки на колони и са експонирани в целия си ръст. На първото ниво ще се видят 11 възстановени колони. Частично ще бъдат издигнати и колоните на северния стилобат.

Репортаж на Живка Танчева в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

"Дивата Африка" в Природонаучния музей в Пловдив

Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров открива фотоизложба, заснета по време на научни експедиции в сърцето на дивата природа на Африка. Мотото на фотоизложбата е "Дивата Африка" и тя ще започне със специално подготвена презентация.  Изложбата включва селекция от снимки на едни от най-красивите и впечатляващи видове животни,..

публикувано на 13.01.25 в 07:25

Китайският "Театър на фенерите" гостува в Пловдив

Танцьори и певци от „Театър на фенерите“ от китайската провинция Гуейджоу ще гостуват в Пловдив с атрактивно представление. Събитието е посветено на началото на Китайската нова година и е с вход свободен. Тази събота, Регионалният исторически музей в Пловдив ще бъде домакин на атрактивно и любопитно музикално събитие от далечен Китай, което..

публикувано на 11.01.25 в 08:14

Проф. Александър Шурбанов в "Срещи" тази събота

Цивилизацията - можем ли я?! Това питане поставя проф. Александър Шурбанов и разсъждава в "Срещи"- те Защо? Нали този термин Цивилизацията е от 1756 г.  Поставен е от граф Оноре Мирабо, а тя, цивилизацията е съществувала и преди да получи това име. Какво става с нас-хората от 21 век?  На ход е Проф. Александър Шурбанов. Радио Пловдив,..

публикувано на 10.01.25 в 13:37

"Диви треви" на Станка Александрова в ДПХ

Изложба изследва устойчивостта на природата, нейната способност да надмогва ограниченията, наложени от човека и въпреки тях да продължава да съществува.  Това е втората самостоятелна изложба на художничката Станка Александрова, която е израстнала в Белозем. Мотото на експозицията е "Диви треви".  Композициите на творбите и цветовете им изследват..

обновено на 09.01.25 в 07:18

Спасяват Панагюрското съкровище от огнения ад в Лос Анджелис

Предприети са всички необходими мерки за защита на експонатите от изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" в Лос Анджелис от бушуващите в района пожари, съобщи Министерството на културата.  Служебният министър Найден Тодоров е написал писмо до ръководството на музея с искане експонатите от България, сред които..

обновено на 08.01.25 в 17:27