И защото Пловдив днес утре ще бъде хората, които оставят белег с творчеството си, в деня, когато честваме празника на града, попитахме няколко души, част от пъстрия пейзаж на хората на духа под тепетата, какво е Пловдив за тях.
Художникът Атанас Хранов, който освен десетките си изложби, сътвори и реализира идеята си „Седмото тепе“, изписвайки върху павета откъси от стихове на български поети и писатели и да ги подреди в кръг в градинката на Джумаята: Пловдив е пристанище за много хора.
Балерината Русалия Кирова, която не само свързваме с обучението на малки таланти и с цялостно развитие на балетното изкуство под тепетата, но и която беше вдъхновение на едно от най-ярките имена в българското изобразително изкуство – маестро Димитър Киров: Покрив. Аз дойдох от София, но той ме приюти.
Художникът Димитър Келбечев, който рисува въздействащи графики и запомнящи се илюстрации на книги, един от основателите на еблематичната група РЪБ, автор на графичната концепция на Европейски месец на културата през 1999-та, 20 години преди Пловдив да стане Европейска културна столица за цяла година: Понесе толкова много, но си остава хубав.
Писателката Ина Иванова, която е родена в Димитровград, но живее, твори и не крие, че продължава да е влюбена в Пловдив, автор на крехки стихове и красива проза, заредени с емоция, с награда Южна пролет за дебютната си книга и първи носител на Голямата награда на Национален конкурс за сборник с разкази: Приятелите ми, ароматът на Стария град през лятото след дъжд... усещането за свобода и времена - наслоени и живеещи едновременно.
Дамата, която десетилетия беше връзката между обществеността и Комбинатът за цветни метали Мара Русинова, гласът в полза на всички културни инициативи и творчески събития в Пловдив, които предприятието подкрепяше: Много уют, топлина и добри приятели.
Чуйте още в аудио-файла.
Сега, когато футоролозите ни уверяват, че идва епоха, в която ще трябва да преизобретим себе си, в "Срещите" се връщаме към някои изконни човешки качества. Обединихме ги във въпроса: "Какво означава да принадлежиш към човешкия род днес?" Търсим отговорите с писателя Красимир Димовски и богослова Радослав Паскалев.
Най-новото заглавие в афиша на пловдивския Куклен театър е постановката „Момо или животът пред теб“ по едноимения роман на френския класик Ромен Гари. Представлението е предназначено за възрастната аудитория. Моноспектакълът е на Димитър Николов-Шаблата, режисьор е Валери Кьорленски. Сценографията е на Томиана Томова-Начева,..
"Присъединете се към нас, и нека заедно преживеем емоцията от премиерата на документалния филм за Милен Цветков!", пишат създателите на новата лента за известния журналист, загинал в катастрофа през 2020 година. След прожекцията на филма ще се проведе среща със създателите на филма и да се разбере повече за заснемането, трудностите и мотивацията..
За пета поредна година в неделя кукерският празник "Старци" ще прогони злото и зимата от високопланинското село Лилково. Началото е в 12.00 ч. с гайдарско шествие, които ще поведат кукерите със страшни маски и медни чанове. След това ще бъдат демонстрирани маски и костюми от местните хора и гостите на празника, а детската кукерска група..
Среща разговор за първата българска околосветска пътешественичка Анка Ламбрева организират тази вечер Историческият музей и общинската библиотека в Карлово. Поводът за срещата в библиотека „Д-р Иван Богоров“, са 130 години от рождението й. Анка Ламбрева е медицинска сестрапо професия.Тя е първата българка, прелетяла със самолет над Ламанша..