Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шпионският скандал показа странна активност на службите

Ресорът на Мария Габриел не е маловажен

| обновено на 10.09.19 в 15:47


Председателят на Национално движение "Русофили" Николай Малинов е обвинен за шпионаж, а генерал Леонид Решетников е със забрана за влизане в България за десет години, наложена от ДАНС. Това съобщи главният прокурор Сотир Цацаров по разследването за шпионаж, за което стана известно вчера.

Малинов е с наложена парична гаранция от 50 хил. лв. и е със забрана да напуска страната.

"Чуждите организации, за които твърдим и сме събрали доказателства, че се е поставял в услуга са със седалище в Руската Федерация. Организациите са две - Общество "Двуглав орел" и Руски институт за стратегически изследвания", стана ясно от изявлението.

Пред Радио Пловдив политологът Даниел Смилов коментира, че до момента не сме имали подобна активност на българските служби, въпреки че   сериозни поводи за намеса не са липсвали като при казусите "Гебрев" и "Скрипал".  Има неочакваност в акциите на прокуратурата. Да коментираме правната страна на въпроса е невъзможно, защото нямаме информация. Казусът е сложен, но ако става дума за социологическо проучване, то трудно би било квалифицирано като акт на шпионаж, независимо от съдържанието му. Предполагам, че службите имат и друга информация.

Смилов не обвърза реакцията на МВнР за откриването на изложбата за 9-ти септември в Руското посолство и акцията на прокуратурата вчера. В първия случай отговорът на София беше оправдан и добре аргументиран, защото не става дума за пренаписване на историята. Шпионският скандал е доста сложен, тук основата е в правовата държава и законите на държавата. Не бих искал това да е някаква обща кампания, каквито и да са нейните цели, включително за харесване на десния избирател.

Със сигурност ще има изостряне на отношенията с Русия. Странно е, че е избрана организация с маргинално влияние в политическата сфера, в същото време като се вгледаме в управляващото мнозинство там е партия Атака, която е откривала кампания в Русия, гордее се със сътрудничестовото с определени личности и служби.


Даниел Смилов коментира и ресора "Иновации и младеж", който българският еврокомисар Мария Габриел получи. Не бива да се гледа на ресорите през призмата на вътрешната политика. Не трябва да се забравя, че всички държави - членки  се борят за ресори. Това е ресор с бюджет, не е малозначим. Разбира се, България можеше да получи поста на Върховен представител на ЕС за външната политика или вицепредседателски пост и тогава и  въобще и дума не може да става за сравнение.

Политологът припомни, че комисарите са длъжни да работят за интересите на ЕС като цяло, а не за държавите, които са ги излъчили. Освен това бюджетите, които се дават на ресора, не ги разпределя комисарят, защото те предварително са договорени и насочени към проектите, които ЕС си е поставил за цел да изпълни. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54