Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След удара по Саудитска Арабия Близкият изток е близко до война


Дронове удариха на 14-ти септември  ключова рафинерия в Саудитска Арабия. След атаката цените на петрола скочиха рекордно, а напрежението в Близкия изток се изостри максимално. Според арабиста Владимир Чуков този инцидент приближава районът до  война.

В целия Близък изток от началото на годината има регионални сблъсъци от началото на годината - Ливан, Сирия, Ирак, Саудитска Арабия. Проблемът е, че този инцидент е много близко до война, защото това е най- голямата рафинерия в света на най- голямата страна - производител на петрол.

По думите му, притеснителни са не икономическите аспекти, защото 5-те процента петрол, които изчезнаха от пазара са преодолими. По- деликатна е политическата ситуация и главоблъсканицата, в която влизат всички държави в Близкия изток. Свидетели сме на непреодолими антагонизми в Близкия изток. 

Според арабиста Европа няма единна позиция за случилото се. Британският премиер Борис Джонсън имаше крайно остра позиция към Иран, Върховният представител на ЕС Федерига Могерини беше умерена, близка до позициите на Русия и Китай, а Германия заяви, че случилото се е недопустимо. Европа не е единна в позицията си.

Непредвидима е и позицията на Иран. Така са устроени нещата, че един духовен ръководител има всички лостове на властта, а президентът трябва да му се подчинява. Крайната дума има аятолахът. Тази дихотомия  предполага сблъсък на двата центъра на власт, което създава непредвидимост в  решенията на страната. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54