Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Форум за Иван Евстатиев Гешов събра учени в Пловдив

Един от най-ярките пловдивчани е пример как може да се работи всеотдайно

| обновено на 26.09.19 в 15:29
4
доц.Даниел Вачков, директор на Института за исторически изследвания на БАН.
Снимка: Екатерина Костова

„Иван Евстратиев Гешов – велик пловдивчанин, значима личност от края на българското Възраждане, строител на съвременна България”. Това е името на юбилейната научна сесия, която събра днес в пловдивския Дом на културата „Борис Христов” учени и обществени деятели от София и Пловдив. Те се обединиха около тезата, че за живота и дейността на пловдивчанина, който е един от най-ярките представители на обществено-политическия живот в Бългрия в края на 19 и началото на 20 век, трябва да се напомня и в днешния ден не само заради образованието и експертизата, с които влиза в политиката на следосвобожденска България, а и заради високия морал и дарителството, с които се отличава. 

Преди 170 години, когато в Пловдив се ражда Иван Евстратиев Гешов, възрожденските вълнения на българите в Османската империя са свързани с борбата за църковна независимост. Три десетилетия по-късно той е избран за депутат в Областното събрание на Източна Румелия и става първият негов председател. И ако в тези трийсет години между рождението и първата му политическа позиция България се е освободила и е поела по новия си път, в личен план това е време, което оставят отпечатък в цялата му дейност по-късно. Защото е свързано с образованието му – първо в Пловдив, а след това –в Манчестър, където завърпва обществени и стопански науки. Именно тогава  у него се оформя идеята за дарителство, разказва проф. Йорданка Гешева от Института по исторически изследвания на БАН.

Ако се върнем в годините, когато е бил далече от родината си, може би тогава той осъзнава каква е връзката между народа и отделната личност. Може би той през цялото време е правил съпоставката откъде е тръгнал той и какво намира там.

Учен, администратор, финансист и политик - в биографията на Иван Евстратиев Гешов има от всичко по много – два пъти председател на НС, 13 пъти депутат, министър няколко пъти, премиер. Бил е директор на БНБ, ръководител на Червения кръст и на Българското Книжовно дружество, което по-късно става БАН, става и най-дългогодишния председател на БАН. Дали човек като него би се вписал в днепшния ден? Отговаря доц.Даниел Вачков, директор на Института за исторически изследвания на БАН.

Мисля, че човек като Гешов би могъл да даде много и може само да съжаляваме, че няма достатъчно хора като него. Образованието и днес може да се вземе. Освен това, той възприема един дух на толерантност, уважение, на почитане на знанието, на честността и той ще се опита да го пренесе този дух в България. Той е един от политиците, които могат да се нарекат високо морални политици. 

Вероятно точно с това качество Гешов печели и пълното доверие на Евлоги Георгиев, когато го определя за разпоредител на своето завещание.

Това, което е дал Евлоги Георгиев, Иван Гешов го увеличава. И дарителството, което осъществява, е увеличено с неговата компетентност. Като разпоредител на завещанието той е голям дарител на Университета (СУ). Но за Академията лично тази сума, 120 хиляди златни лева, той ги дава собствени средства, за да може да се укрепеи авторитета на Академията, да има една внушителна сграда, която да отговаря на образа на Академията, на нейното съдържание. Ако искасте да имате големи учени, трябва да имате и представителна сграда.  

И ако както казва проф. Гешева: Всяко време има своите личности, днес, век след делата на един от най-ярките пловдивски мъже, според доц. Вачков е важно: Да знаем  делото на Гешов и да се опитваме да следваме неговия пример – как може да се работи всеотдайно.

Организатори на форума са  Община Пловдив, БАН, Регионален академичен център – Пловдив и Регионален исторически музей Пловдив.  

Репортаж от юбилейната конференция и интервю със Стефан Шивачев - в двата звукови файла.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

В "Срещите" - кауза пердута ли е битката с корупцията?

В "Срещите" разговор за корупцията с финансовия анализатор Светозар Гледачев.  Корупцията е явление, споменато за първи път в 24-и век преди новата ера.  Победима ли е? Едва ли, след като се оказва, че корупция има и при животните. Предаването е в събота след новините в 9 часа.

обновено на 18.01.25 в 09:12

Антон Баев и приятели с литературно четене за татковците

Поетът и писател Антон Баев е поканил свои колеги на „Литературно четене за татковците“ тази вечер в пловдивското читалище „Възраждане“.   Така авторът е избрал да отбележи и имения си ден на по чаша вино с приятели. Антон Баев ще представи и за първи път пред пловдивска публика своята нова книга „Татко“ , която съдържа 33 стиха,..

публикувано на 17.01.25 в 06:25

ПУ учредява награда в памет на проф. Куцаров

Днес ще станат ясни победителите от XXVII-та олимпиада по морфология на съвременния български език, организирана от Филологическия факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и Лингвистичния клуб "Проф. Борис Симеонов".  Победителката от предходното издание на форума Нели Варийска, четвъртокурсничка от специалността..

публикувано на 17.01.25 в 06:18

Благотворителна фотографска изложба в Arsenal of art

Благотворителна изложба фотографии се открива тази вечер в галерия Arsenal of art в Капана. „Да станем съучастници в доброто!“, призовават фотографките Гергана Кунчева и Деница Кирова. Художникът Ангел Гешев, собственик на галерията съобщи, че изложбата се прави послучай 10-годишния юбилей на Aresanal of art и е в подкрепа на малките герои..

публикувано на 16.01.25 в 07:07

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

Премиера на спектакъла „2084. REX. Или последният цар на света“ ще се състои тази вечер в голямата зала на Драматичния театър в Пловдив. Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин, а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски. В спектакъла участват Малин Кръстев, Борис Кръстев, Алексей Кожухаров, Елена Кабасакалова,..

публикувано на 16.01.25 в 07:01