В Пловдив през миналата година са се заселили 2 400 души, докато в София те са били 3 600, а това е разлика от четири пъти, спрямо броя жители на градовете. Близо 90 % от новозаселилите се в Пловдив са в активната възраст между 25 и 54 години, а основната част от тях пристигат от София и от чужбина.
Това беше отбелязано на среща на бизнеса в Пловдив и региона, организирана по проекта „Капитал Градове“. Участниците в дискусията посочиха, че градът е индустриалното сърце на страната и близо 65 % от развитието му се дължи на бизнеса.
Отчетени бяха и предизвикателствата, свързани с недостатъчно развитата инфрактруктура и потока нови жители на града.
За първа година Пловдив има проблеми с осигуряването на достатъчно места в детските градини, до две години ще има проблем и с училищата, призна зам.-кметът Стефан Стоянов. По думите му, са нужни много сериозни инвестиции за преодоляването на този дисбаланс.
Представителите на бизнеса посочиха, че вече са ясни решенията на съществуващите от години проблеми с работната ръка и нейната квалификация, свързана в образованието.
Необходимо е не само бизнесът, но главно държавата и политиците да осъзнаят, че с наличните човешки ресурси растеж в българската индустрия не може да има, посочи Красен Кръстев от индустриалния сектор. Той подчерта, че проблемите могат да се решат само с внос на работна ръка от чужбина, а за това са необходими промени в българското законодателство.
300 милиона лева са на разположение на градовете от Южна България до 2023 година по Фонд ФЛАГ. Договорени около 60 милиона, останалите са на разположение за общините, които искат да разработят проекти и да кандидатстват за финансиране от еврофондовете. С този финансов ресурс може да се преодолее изоставането в развитието на някои райони.
Това отбеляза на днешната среща на бизнеса в Пловдив и региона Надя Данкинова, изпълнителен директор на Фонда за органите на местното самоуправление в България – ФЛАГ. Тя подчерта, че местните власти у нас са осъзнали, че е необходимо сдружаване и колективни усилия, за да се привлекат големи индустриални инвеститори.
Музеят на родопския карст в Чепеларе започна от днес благотворителен коледен базар, съобщи директорът Марин Господинов. За първи път тази година базарът ще бъде изцяло с вкаменелости, собственост на музея. Щ е се продават отдавна изчезнали животински и растителни видове, населявали нашата планета преди милиони години. Сред тях са морски таралежи,..
Вандали са съборили тази нощ около 1.00 ч. коледната елха, поставена на пешеходната зона в район „Северен“. Полицията работи по случая, допълват от районната администрация във фейсбук. По обяд елхата бе изправена от служители на общината. При падането обаче са счупени част от играчките по елхата и коледната украса трябва да се подмени и..
Около 13.00 часа бе възстановено движението по второкласния път Пловдив – Карлово, съобщиха от полицията. Затварят пътя Пловдив - Карлово край Калояново заради катастрофа Пътят в участъка край Калояново остана затворен в продължение на близо 5 часа заради тежка катастрофа с пострадали участници. Две коли се блъснаха близо до разклона за..
Над 300 души се събраха във Велинград, в подкрепа на фермерите, чийто стада са поставени под карантина заради положителни проби за чума. За да не се нарушат мерките за ограничаване на болестта, районът около фермите е отцепен, без достъп в охраняваната зона. Животновъдите подлагат на съмнение и повторните проби, които потвърждават наличието на чума,..
Зимната обстановка в Смолянска област е спокойна. Проходите Рожен, Пампорово и Превала са проходими при зимни условия. В ниските части на областта вали дъжд. 10 см сняг натрупа на проходите в Смолянска област Село Павелско в община Чепеларе е без ток заради паднало дърво върху електропреснотата мрежа. Екипи на EVN са на място и работят за..