С утринна приказка ще започва деня на малчуганите в пилотните детски градини от цялата страна. От тази година в проекта на МОН се включват и няколко детски градини от пловдивска област. Успешната практика за повишаване на ефективността на ограмотяването бе представена от доц. доц. Емил Бузов – директор на Педагогическия колеж в Плевен.
Проектът включват 3-годишните малчугани от първа група на ЦДГ от десет области в страната. В четенето на подходяща приказка се включват не само учители, но и родители или член от семейството.
Идеята е, че децата се потопяват в приказния свят на героите и забравят да плачат сутрин, когато родителите им ги оставят. Няколко седмици след началото те сами взимаха възглавничките в очакване на поредната приказка, разказа доц.Бузов.
Той допълни, че за реализирането на проекта са разработени педагогически насоки в 10 стъпки- преди ситуацията и по време на нея. Родителите са били предварително информирани и са дали съгласието за реализирането на идеята. Изследване показва, че 95 на сто от тях одобряват инициативата и сами дават идеи как да бъде разширена.
На база на тези резултати МОН взима решение от тази година проектът да се развие и реализира в по-горните групи на детските заведения.
Там приказката става главна тема за деня и около нея се водят заплануваните дейности. Ако например, разказваме „Трите прасенца”, по математика може да ги преброим, по изобразително изкуство да им нарисуваме шапките, а след това да изрежем къщичките им. Докато разказваме, се учим да говорим правилно, допълва доц. Бузов.
Какво още разказа за идеята и реализирането на проекта "Утринна приказка" доц. Бузов може да чуете в прикачения звуков файл.
Сега, когато футоролозите ни уверяват, че идва епоха, в която ще трябва да преизобретим себе си, в "Срещите" се връщаме към някои изконни човешки качества. Обединихме ги във въпроса: "Какво означава да принадлежиш към човешкия род днес?" Търсим отговорите с писателя Красимир Димовски и богослова Радослав Паскалев.
Най-новото заглавие в афиша на пловдивския Куклен театър е постановката „Момо или животът пред теб“ по едноимения роман на френския класик Ромен Гари. Представлението е предназначено за възрастната аудитория. Моноспектакълът е на Димитър Николов-Шаблата, режисьор е Валери Кьорленски. Сценографията е на Томиана Томова-Начева,..
"Присъединете се към нас, и нека заедно преживеем емоцията от премиерата на документалния филм за Милен Цветков!", пишат създателите на новата лента за известния журналист, загинал в катастрофа през 2020 година. След прожекцията на филма ще се проведе среща със създателите на филма и да се разбере повече за заснемането, трудностите и мотивацията..
За пета поредна година в неделя кукерският празник "Старци" ще прогони злото и зимата от високопланинското село Лилково. Началото е в 12.00 ч. с гайдарско шествие, които ще поведат кукерите със страшни маски и медни чанове. След това ще бъдат демонстрирани маски и костюми от местните хора и гостите на празника, а детската кукерска група..
Среща разговор за първата българска околосветска пътешественичка Анка Ламбрева организират тази вечер Историческият музей и общинската библиотека в Карлово. Поводът за срещата в библиотека „Д-р Иван Богоров“, са 130 години от рождението й. Анка Ламбрева е медицинска сестрапо професия.Тя е първата българка, прелетяла със самолет над Ламанша..