С утринна приказка ще започва деня на малчуганите в пилотните детски градини от цялата страна. От тази година в проекта на МОН се включват и няколко детски градини от пловдивска област. Успешната практика за повишаване на ефективността на ограмотяването бе представена от доц. доц. Емил Бузов – директор на Педагогическия колеж в Плевен.
Проектът включват 3-годишните малчугани от първа група на ЦДГ от десет области в страната. В четенето на подходяща приказка се включват не само учители, но и родители или член от семейството.
Идеята е, че децата се потопяват в приказния свят на героите и забравят да плачат сутрин, когато родителите им ги оставят. Няколко седмици след началото те сами взимаха възглавничките в очакване на поредната приказка, разказа доц.Бузов.
Той допълни, че за реализирането на проекта са разработени педагогически насоки в 10 стъпки- преди ситуацията и по време на нея. Родителите са били предварително информирани и са дали съгласието за реализирането на идеята. Изследване показва, че 95 на сто от тях одобряват инициативата и сами дават идеи как да бъде разширена.
На база на тези резултати МОН взима решение от тази година проектът да се развие и реализира в по-горните групи на детските заведения.
Там приказката става главна тема за деня и около нея се водят заплануваните дейности. Ако например, разказваме „Трите прасенца”, по математика може да ги преброим, по изобразително изкуство да им нарисуваме шапките, а след това да изрежем къщичките им. Докато разказваме, се учим да говорим правилно, допълва доц. Бузов.
Какво още разказа за идеята и реализирането на проекта "Утринна приказка" доц. Бузов може да чуете в прикачения звуков файл.
В Регионален исторически музей - Пловдив се проведе общото събрание на Сдружение „Български музеи” . За председател на сдружението бе избран д-р Огнян Тодоров , директор на Регионалния природонаучен музей в Пловдив. Негов заместник ще бъде Стоян Иванов , директор на Регионалния исторически музей - Пловдив. Мандатът на управителния съвет е три..
Сборникът "Shining Wind/Сияен вятър" е издание на Британското хайку общество. Той ще бъде представен в събота, на 30 ноември, в Конуей Хол, емблематична сграда за британската столица. В нея се провеждат културни събития, книжни панаири, поетични рецитали, срещи на поетични, философски и културни общества. Антологията ще представят..
Държавна опера Пловдив представя премиерата на танцовия спектакъл в две части „Пианото“ от Иржи Бубеничек. Той е вдъхновен от емблематичния филм със същото име на Джейн Кемпиън и е създаден за Кралския балет на Нова Зеландия. Филмът „Пианото“, отличен с 3 награди „Оскар“ и „Златна палма“ в Кан, завладя сърцата на зрителите по света..
Как стигнахме дотам, че изкуственият интелект се нареди сред най-добрите в два поредни конкурса за поезия? Накъде отива поезията и накъде отиваме ние без нея? Накъде отиват хората и творчеството?. Гости на "Срещите" - проф.Маргарита Младенова, Николай Генов и Георги Караманев.
„Гласът на Страдивариус“ – Красимира Стоянова и 300-годишната цигулка на Страдивариус на Светлин Русев ще звучат за първи път в Пловдив в концерт от Музикалния фестивал „Дни на музиката в Балабановата къща“ в Епископската базилика на Филипопол. Оперната прима Красимира Стоянова, известна с красотата и изяществото на своя тембър и младият..