Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Световноизвестният цигулар Вадим Репин гостува в Пловдив

Снимка: Софийска филхармония

Вадим Репин ще свири на цигулката от италианския майстор Джузепе Гуарнери от 1743 година, а концертът в комплекс "Сила"  ще бъде дирижиран от пловдивчанина и директор на Софийска филхармония диригента Найден Тодоров. 

В програмата са включени : романтичният концерт за цигулка на Макс Брух, Интродукция и Рондо Капричиозо от Камий Сен-Санс и Италианската симфония № 4  на Менделсон.  

Талантливият виртуоз е само на 13 години , когато през 1984 г. дебютира на сцената на зала „България“ и това прави България  любима негова дестинация, независимо от наситената му програма, която включва турнетата с Лондонския симфоничен оркестър, Симфоничния оркестър NHK в Токио, Карнеги Хол в Ню Йорк, зала „Плейел” в Париж, Концертгебау в Амстердам, Роял Албърт Хол и др. На 11 години, само шест години след като за първи път е докоснал цигулка, Вадим Репин печели първа награда на конкурса "Виенявски". На 15 дебютира в Карнеги Хол, а на 17 става най-младият носител на голямата награда на един от най-престижните конкурси "Кралица Елизабет" в Брюксел. Изпълнението му толкова впечатлява Белгийската кралица, че тя му подарява гражданство. Неизброими са наградите, които цигуларят получава от тогава до днес. Участвал на всички престижни конкурси, той неизменно получава Гранд При навсякъде, където се яви. За него големият Йехуди Менухин казва, че е най-перфектният цигулар на нашето време. Виртуозът е женен за примата на Болшой театър балерината Светлана Захарова.

Директорът на Софийската филхармония  Найден Тодоров е носител на  наградата “Музикант на годината” 2018 и е признат за един най-талантливите ни съвременни диригенти с успешна кариера на международната сцена.  Прави диригентския си дебют само на 16 години като ученик в Музикалното училище „Добрин Петков“ в Пловдив, където създава Младежки оркестър Пловдив. Завършва Виенския университет за музика, като стипендиант на Ротари клуб – Виена. През 1996-1997 е поканен от фондация Ленард Бърнстейн, Йерусалим, на специализация в Израел и там работи с Менди Родан – диригент на Израелската филхармония.  Към днешна дата пловдивчанинът е носител на множество награди и признания, чест гост-диригент на големите оперни сцени в Европа, САЩ и Азия.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Започва конкурсът за Наградата за поезия "Иван Николов"

Красимир Лозанов, търговски директор на издателство "Жанет 45" ще оповести статута на Националната награда за поезия "Иван Николов". Тя е учредена от „Жанет 45“ през 1994 г. Нейната цел е да отличи и подкрепи български автори за високи постижения в поезията.  Тази година призът ще бъде връчен по-късно - на 21 март, обясни Лозанов. Една от причините е,..

публикувано на 13.01.25 в 10:27

Преге - предаване за света на книгите, 11- 17 януари

В предаването за книги на Радио Пловдив на 11 . 01. 2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Кърт Вонегът. Земетръс. 3. изд., 256 стр., ок. 4А, Кръг, 2024. Цочо Бояджиев (съст). Антология на едното стихотворение.  114 стр., 4А, УИ „Св. Кл. Охридски“, 2024. Майкъл Кейн. Смъртоносна игра...

публикувано на 13.01.25 в 09:52

"Дивата Африка" в Природонаучния музей-Пловдив

Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров открива фотоизложба, заснета по време на научни експедиции в сърцето на дивата природа на Африка. Мотото на фотоизложбата е " Дивата Африка " и тя ще започне със специално подготвена презентация.  Изложбата включва селекция от снимки на едни от най-красивите и впечатляващи видове..

обновено на 13.01.25 в 08:34

Китайският "Театър на фенерите" гостува в Пловдив

Танцьори и певци от „Театър на фенерите“ от китайската провинция Гуейджоу ще гостуват в Пловдив с атрактивно представление. Събитието е посветено на началото на Китайската нова година и е с вход свободен. Тази събота, Регионалният исторически музей в Пловдив ще бъде домакин на атрактивно и любопитно музикално събитие от далечен Китай, което..

публикувано на 11.01.25 в 08:14

Проф. Александър Шурбанов в "Срещи" тази събота

Цивилизацията - можем ли я?! Това питане поставя проф. Александър Шурбанов и разсъждава в "Срещи"- те Защо? Нали този термин Цивилизацията е от 1756 г.  Поставен е от граф Оноре Мирабо, а тя, цивилизацията е съществувала и преди да получи това име. Какво става с нас-хората от 21 век?  На ход е Проф. Александър Шурбанов. Радио Пловдив,..

публикувано на 10.01.25 в 13:37