Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Европейската инициатива "Край на клетките" стигна до ЕК


В Световния ден за защита на животните,  който се отбелязва от 1931г. ,  разговаряме с Явор Гечев от фондация „Четири лапи“. Денят е един от поводите, хора и организации да насочват вниманието към насилието върху животните.

Явор Гечев разказа за Европейската гражданска инициатива "Край на клетките", която е събрала над 1 милион и 500 хиляди подписа от граждани на ЕС, подписите от България са над 26 хиляди.  За инициативата „Край на  клетките“  работят  170  неправителствени организации. 

Петицията  с подписите е срещу отглеждането на животни в клетки, предимно за промишлено производство. Те се отглеждат в клетки, в които са оковани, някои не могат и да помръднат, като свинете - майки, на една кокошка целият и живот преминава  върху площта на лист А4  , без слънчева  светлина и чист въздух. А като всяко същество, и те изпитват страх и болка, глад,радост, кактозомашните ни любимци,  независимо , че са животни, предназначени за консумация.

Радвам се, че европейското общество откликна на този инициатива, каза Гечев и уточни, че това дава възможност, петицията да бъде внесена за разглеждане в Европейската комисия  и тя  съответно да приеме промени в  европейското законодателство, които да регламентират по-доброто отношение към  селскостопанските животни, те да се отглеждат в по-приемливи условия, и в случая, да не животните да не са в клетки, и да не се отнасят към тях като към роби.  

Това, че сме допуснали това да се случи, е унизително за нас, самите. И инициативата иска да обърне внимание на политиците, че това е недопустимо ! 

Гечев уточни, че искането е тези животни, предназначени за консумация,  да се отглеждат в други условия, с осигурени нормални условия. 

По данни на организацията, всяка година в  страните от Европйския съюз над 300  милиона селскостопански животни (зайци,  кокошки, гъски, свине майки и телета)  прекарват живота си в тесни клетки без  възможност за движение и без достъп до  слънчева светлина.

Гечев подчерта и друг аспект, свързан с индустриалното отглеждане на животни, то е и  от сериозните замърсители  на въздуха.

По повод на зачестилите насилия и жестокост към животните, Гечев каза, че у нас има Зоополиция, установили сме добри отношения с МВР, дори в Пловдив проведохме обучителен семинар за зоополицаи, и припомни, че хората, проявили жестокост към животните, най-често я прилагат и към хората. 

Цялото интервю с Явор Гечев е в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Има идея за максимална скорост до 30 км/ч. в градовете

Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се  в следващите три месеца парламентарните групи  да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя.  Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..

публикувано на 21.02.25 в 16:14

Честват Международния ден на майчиния език

Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари.   Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..

обновено на 21.02.25 в 12:12
Георги Вулджев

Планираният в бюджета 3-процентен дефицит е под въпрос

Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Не само чужди езици, важни ще са STEM и професионалните умения

В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието  Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година  - кое е новото и къде са заложени..

публикувано на 21.02.25 в 09:59

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18