Още днес председателят на партия АБВ Румен Петков ще внесе в прокуратурата цялата документация по договора на Министерството на отбраната за ремонт на учебните самолети L-39. По думите му, с този ремонт е извършено престъпление към националната ни сигурност като е застрашен животът и здравето на българските пилоти и на военно-въздушните ни сили.
Петков се позова на писмо, подписано от министър Каракачанов, в което ясно е посочено, че фирмата, спечелила търга за ремонт, не разполага с необходимата техническа документация. Това означава, че не може да гарантира надеждността и безопасността на самолетите, смята Румен Петков.
По думите му, с това писмо министър Каракачанов показва, че знае, че са нарушени правилата на провеждане на обществената поръчка и че е направена груба манипулация с резултата от определянето на спечелилия. Това не може да бъде квалифицирано по друг начин, освен като престъпление, категоричен е Румен Петков.
Според него, военният министър очевидно е бил принуден да подпише това писмо, защото с него той извършва пълни самопризнания. Може би отговорът е в това, че веднага след това министерството на отбраната е превело 8 милиона лева на фирмата, спечелила обществената поръчка, обясни председателят на партия АБВ.
За ситуацията с ремонта на учебните самолети L-39 Румен Петков е информирал и министър-председателя Бойко Борисов. Той ми върна един отговор, в който цитира Каракачанов, че няма извършени нарушения, обясни Петков. Затова според него, в извършеното престъпление министър Каракачанов и премиерът Борисов са съучастници.
Ремонтът на самолетите трябваше да приключи на 19-ти септември, но не е завършил и до днес, отбеляза Румен Петков. Според него министър Каракачанов трябва незабавно да се оттегли от поста, а също да понесе и съдебна отговорност.
Освен в прокуратурата, Петков ще изпрати окомплектованата документация и в централата на НАТО, както и в Европейската агенция за безопасност на полетите.
За 8 хиляди лева на декар е продаден имот на военното министерство в Куклен и то на фирма с уставен капитал от 5 хиляди лева. Това съобщи лидерът на партия АБВ Румен Петков като уточни, че целият имот от 115 декара е продаден за 829 хиляди лева. По думите му, теренът е от изключително значение и може да се развие като летищен комплекс или икономическа зона.
Според Петков, това е меко казано скандално и министър – председателят трябва да направи всичко възможно такъв тип сделки да бъдат спрени, включително и планираните в перспектива.
Петков съобщи и за още два имота на военното ведомство в Пловдивско, също продадени преди дни на скандално ниски цени. 16 декара в местността „Капсида“, също край Куклен, са продадени за 256 хиляди лева. А терен от 16 декара в село Караджово в община Садово е продаден за 212 хиляди лева.
Терените в Куклен и „Капсида“ са класифицирани като земеделски имоти, а този в Караджово е определен като производствена база, тъй като в него има 11 сгради на близо 3 000 метра застроена площ.
Такъв тип интензивно разграбване на имотите на българската армия от последните 30 години не е имало, коментира Румен Петков.
Той уточни, че в момента тече процедура по продажба на минимум 20 имота на военното министерство, част от които са разположени в центровете на редица градове, а други представляват интерес за общините, в които се намират.
Грандиозно разграбване, така Петков нарече продажбата на военните имоти. Той цитира позицията на министър Каракачанов, че това са имоти с отпаднала необходимост за българската армия. Според Петков, ако Каракачанов остане още известно време министър, може да отпадне и необходимостта от българска армия.
Румен Петков посочи, че е много смутен от това, че в Народното събрание тези неща не смущават никого. Аз не казвам, че това непременно означава консорциум „ВМРО – ГЕРБ – БСП и Ко“, но мълчанието в Народното събрание е смущаващо, обясни лидерът на партия АБВ. Той е убеден, че обществото трябва да си даде сметка какво се случва.
В Окръжния съд в Пловдив продължава делото срещу Рангел Бизюрев, обвинен в жестокото убийство на 24-годишния Димитър Малинов в Цалапица. По делото днес ще бъдат разпитани още свидетели и експерти. На предишното заседание в края на миналата година беше разпитан студент, привлечен като поемно лице, който внесе смут с показанията си за..
Започва строителството на пътя към Мулдавския манастир „Света Петка“ край Асеновград. Дължината на пътната отсечка е около 3 километра – от главния път Асеновград – Кърджали до светата обител. Изграждането на пътя до манастира се чака от много години. От него са асфалтирани около 500 метра, но заради кариерата за инертни материали в близост..
Затварят за движение участък от пътя Пещера – Пловдив между пътен възел „Прослав“ на околовръстното и кръстовището за село Оризари. Пътният участък ще бъде затворен от 8:30 до 17 ч., съобщават от фирмата-изпълнител на ремонтните дейности „Европейски пътища“. Движението ще бъде пренасочено през село Златитрап.
64-годишен жител на девинското село Брезе е починал, след като е носен с носилка по черен път до линейката. На мъжа му прилошало днес следобед и бил подаден сигнал на тел.112. До къщата му обаче не може да стигне линейка и кметицата на селото Ирина Кочовска организирала няколко мъже, които да свалят на носилка човека до линейката. По пътя, който води..
Майката на Марти - момчето от Стамболийски, което загина след опит за селфи, дари събраните пари за лечението на друго болно дете. До момента събраните дарения за 12-годишното момче бяха 2 290 евро или 4580 лв. Сега парите отиват за лечението на бебе Карина. Момче пострада тежко от токов удар На страницата си във Фейсбук майката на Марти..