Един от водещите уролози - проф. д-р Иван Дечев бе отличен от БЛС на тържествената церемония "Лекар на годината 2019" , която се състоя в София, с два приза – на регионално ниво за лекар на годината от БЛС – Пловдив и на национално – отличие за дългогодишна дейност в областта на медицината и за активен принос развитието на специалността.
И двете награди са стойности за мен, защото са оценка за моята медицинска и преподавателска дейност. Двете не ги разделям, защото ежедневнието ми е свързано с тях., заяви в ефира на радио Пловдив проф. Дечев.
В системата на здравеопазването има напластени с години проблеми и за решаването им се изискват доста радикални решения.
По повод протестите на медицинските специалисти проф. д-р Дечев изрази скептичност, че заплатите им могат да бъдат увеличени, при условие, че болниците са търговски дружества.
Трябва да има промяна в статута на здравните заведение. Една от възможностите за повишение на заплатите в момента на медицинските специалисти е увеличението на цената на клиничните пътеки. В момента в България няма глад за лекари в големите градове. В малките ситуацията е различна. Много драматичен е проблемът обаче с медицинските специалисти, с дефицита на медицински сестри, който очертава мрачната картина на здравеопазването в България.
Моделът за подготовка на медицинските сестри е сбъркан. Прекалено дълъг е процесът им на обучение – 4 години, колкото и на лекарите и тук е необходима промяна. В други страни по света обучението на медицинските сестри е само 3 години и не се учат толкова излишни предмети.
У нас за получаване на бакалавърска степен учат много излишни неща. Дългият процес на обучение е в ущърб на практическата им работа. Трябва да бъде установен баланс между продължителността на обучението и желанието на медицинските специалисти да остават на работа в България.
Една от причините здравната реформа у нас да не се случва е, че се опитваме да създадем наш български модел, вместо да ползваме опита на други страни.
Независимо обаче от административните проблеми и несполуките в здравеопазването, българските лекари трябва да се гордеят, че по възможности и знание не отстъпват на западните лекари и предоставят на гражданите добра медицинска помощ.
Интервюто - звуковия файл:Делото в Административния съд в Пловдив за това дали кариерите за инертни материали над Белащица могат да възобновят работа бе отложено за декември. Това съобщи а двокат Снежана Стефанова в програма "Ден след ден". На днешното заседение бе изслушана тройна експертиза от специалисти по водите, която казва ,че по никакъв начин кариерната дейност..
БДЖ остава монополист в обществената услуга за превоз на пътници. Това е регламентирано от решение на служебното правителство от 30-ти октомври. В същото време Синдикатът на железничарите към КНСБ поиска среща с транспортния министър Красимира Стоянова, която в медиите обяви, че ще разделят жп маршрутите на три лота. " Дошло е време за..
Община Хисаря планира да повиши 3 местни данъка - такса смет, туристическия и патентния данък на територията на Хисаря и 11-те населени места в общината. Предложението е публикувано за обществено обсъждане на сайта на общината. Туристическият данък за категория „1 звезда“ се променя от 0,47 лв. на 1.00 лв; категория „2 звезди“ – от 0,58 лв...
Увеличената с 16 милиона лева план- сметка за поддържане на чистотата на Пловдив за 2025-та година ще гарантира по- добро изпълнение на дейностите по метене, миене и извозване на отпадъка, заяви в предаването „Точно днес“ заместник - кметът по екология и здравеопазване Иван Стоянов. Проектът на документа е в процес на обществено обсъждане и..
По калдъръмените улички, пазещи атмосферата на отминали епохи, под магичното небе на Стария град в Пловдив, ще откриете осемнадесет възрожденски къщи, които с широко отворени врати очакват шестнадесетото издание на „Дефиле на младото вино“ Фестивалът ще се проведе на 22, 23 и 24 ноември. ФЕСТИВАЛНИ ЛОКАЦИИ И УЧАСТНИЦИ Участниците..