Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българският културен туризъм е с неизползван потенциал

| обновено на 21.10.19 в 11:58

Само за 2018г. корейският остров Дже Джу /Република Корея/ е посетен от 14 милиона туристи.

Островът е с население по-малко от 600 000 жители и е на площ по-малка от половината  Пловдивска област. Не него има  над 100 музея, и всички те са много посетени, видях  и лично, разказа в интервю за Радио Пловдив проф. Георги Калагларски от Варненския свободен унивреситет. Той е преподавател „PR комуникация на туристически културни дестинации“. От 15 години изнася лекции и в Република Корея, Китай, преди 10-тина години, преди размириците и в Сирия, сега и в Казахстан. Наскоро той участва и в среща със Съвета по туризъм в Пловдив по темата за развитието на  културния туризъм. С колегите конкретизирахме  доста възможности да бъдем взаимно полезни. А възможностите на Пловдив са големи, и след 2019г. той ще продължи да бъде от културните столици на Европа. 

Като важен момент, проф. Калагларски посочва липсата на дигитализация на музеите у нас.

Остров Дже Джу е убедителен пример как може да се изпълзват съвременните социални технологии и особено форматите на художествената култура, да се популяризира един географски район като възможности за развитие конкретно на културния туризъм. Когато отново бях на острова се впечатлих, че за две години и половина, те са успели двойно да увеличат броят на чуждестранните туристи. 

Професорът  е категоричен, че България има много, но неизползвани  като презентация обекти на културен туризъм. Съвременният турист, не само източния, а и европейския,  отдавна не търси само плажове и почивка, а именно културни  обекти.

За 2018г.  642 милиона души по света са пътували с цел туризъм.

За миналата година Република Хърватия е посетена от 360 хиляди туристи, а България само от 8 хиляди.  

Проф. Калагларски смята, че липсата на подготвени хора в областта на културния туризъм също  е от сериозните причини, България да не промотира успешно възможностите си. Във Варненския свободен университет магистърската програма „Управление на културния туризъм“, която е единствената в  университетите в страната , все още в началото, но по нея се обучават вече и  хора от Бразилия и различни страни в Европа. В екипа освен експерти като проф. Николай Овчаров и Румен Драганов, е и Иво Хаджимишев, който води фотосафари – практикум във Венеция.

Професорът е поканен и ще дойде отново в Пловдив за Винения фестивал, на който ще продъжи обсъждането на темата с екипа на Съвета по туризъм.

Цялото интервю с проф. Георги Калагларски е в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Изключителен интерес към експозициите на ГХГ-Пловдив

Повече от 2100 посетители са разгледали изложбите в Градска художествена галерия в Пловдив по време на Европейската нощ на музеите. Постоянните експозиции и временните изложби са видени тази нощ от пловдивчани и гости на града – поотделно и семейно с децата им, за да ги срещат с българското изобразително изкуство.  Над 1200 души са посетили..

обновено на 19.05.24 в 17:32

„Алтер его” – Орфей и сатирична лира

За фестивала на поезията „Орфей – 2024“ ще говорим в „Алтер его“ тази събота. Наградените поети вече са оповестени, но ще направим това и при нас – като повод да поговорим с организатора на седемте издания Антон Баев.  Ще разменим думи и с носителката на големия приз за поезия Мирела Иванова, както и с две от отличените поетеси в две..

обновено на 18.05.24 в 10:18

В "Срещите" - как литературата вижда Пловдив

В навечерието на големия ден 24 май с Емилия Каменова си припомняме знаковите имена, които Пловдив създава в българската литература.  Поглеждаме как литературата вижда Пловдив. Достолепен, могъщ... ..  Но защо тогава е живо това наблюдение: "Изкатерили сме се на раменете на великани, а днес приличаме на джуджета". Слушайте "Срещите" в събота..

обновено на 18.05.24 в 09:01

Здравка Андреева издаде "С музика и Дади по света - Африка"

Чаровна дама, влюбена в музиката и в пътешествията и любим учител на много ученици е Здравка Андреева. За нея кризите отварят нови възможности, а пътешествията – нови срещи и познания. Тя е дългогодишен преподавател по акордеон в Музикалното училище „Добрин Петков“, а след като напуска създава музикалната работилничка „Дади“, в която вече 10..

публикувано на 17.05.24 в 17:18

Антоанета Караиванова- Павлова с нова стихосбирка

Антоанета Караиванова-Павлова е родена, живее и твори в Пловдив. Пише поезия и проза. Има публикации в местния и регионален печат, в национални и интернационални сборници и алманаси. Отличавана е в национални конкурси. По нейни стихове са създадени песни, както и химна на Медицински университет – Пловдив /2020/. Член е на Съюза на учените в България..

публикувано на 17.05.24 в 16:10