Трудността да се постигне споразумение за излизане на Великобритания от Европейския съюз произлиза от факта, че продължава да има паритет между тези, които искат напускане на съюза, и тези, които искат оставане.
Това коментира пред Радио Пловдив директорът на българския офис на Европейския съвет за външна политика Весела Чернева. По думите ѝ, неслучайно все повече хора са започнали да говорят не само за нови избори, ами и за нов референдум.
А това означава връщане към изконния въпрос - не кой на коя партия принадлежи, не какво точно ще бъде записано в документа, а иска ли въобще британският народ да напусне Европейския съюз.
Чернева припомни, че още от премиерстването на Тереза Мей е станало ясно, че в британския парламент много трудно може да се образува мнозинство за сделката Брекзит. Затова за нея не е изненада вотът за отлагане в събота в британския парламент.
Все още не сме видели качествена промяна на ситуацията, а именно да има достатъчно голяма група от британски депутати, които да искат да подкрепят излизането с това споразумение, коментира Чернева.
Според нея предоговарянето на сделката, направено от Борис Джонсън, е много козметично. Тя обясни, че споразумението за границата с Ирландия е важно, но трудността да се постигне то произтича точно от паритета между противниците и привържениците на Брекзит.
Вариантите за гласуване са два:
- "Да" - договореното споразумение за напускане на ЕС да бъде гласувано в Камарата на общините на британския парламент
- "Не" - споразумението да бъде отхвърлено
Вариант "Да" е по-малко вероятен, убедена е Весела Чернева.
Вариант "Не" означава Брекзит на 31-ви октомври без сделка. Това беше отхвърлено от британския парламент, припомни Чернева.
Топката изцяло е в полето на Лондон - или да направи възможно излизането със сделка, или да направи формално изцяло ново искане пред Европейския съюз за по - дълго отлагане, което да включва или избори, или нов референдум.
Чернева обясни, че стъпките са няколко, всичко може да се свърши много бързо, но засега не се вижда забързване за каквото и да било. Причината са въпросителните, които са поставени на Лондон и липсващите оттам отговори.
Българските граждани се надявам отдавна да са уредили своя статут в Обединеното кралство, коментира директорът на българския офис на Европейския съвет за външна политика. По думите й, всеки отговорен европеец, включително и българските граждани, трябва да са направили това отдавна.
Цялото интервю на Иванка Петкова с Весела Чернева можете да чуете в звуковия файл.
Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..
Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова. На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..
Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях. След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...
На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..
За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България". Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..