Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За български евреи разказва филмът "Следващото поколение"

Световна премиера на пълнометражния документален филм „Следващото поколение“  ще се състои в „Лъки -  Дом на киното“, Пловдив. 

Лентата, създадена по идея на Яков Джераси, Цафрир Кохановски и Димитър Гочев,  е заснета в Израел и в България. Героите в документалния проект са наследници на български евреи, спасени по време на Втората световна война. Писателката и журналист Ошрат Котлер е потомка на еврейска фамилия от Пазарджик, а бащата на спрягания за възможен премиер на Израел генерал-лейтенант Габи Ешкенази, е роден в Пловдив. 

Чрез емоционалното пътуване  на героите назад към корените филмът проследява историята на спасяването и биографиите на двете семейства по време на Втората световна война, както и личните им чувства и емоции в търсене на отговори за миналото  и настоящето.

България е единствената държава, която по време на Холокоста успява да спаси близо 50 000 евреи от изпращане в лагерите на смъртта, въпреки че в този период тя е част от Тристранния пакт. Фактът е известен на по-голямата част от българите и израилтяните, но в световен мащаб хората рядко са чували за него.  

„Следващото поколение“ се посвещава и на 70-годишнината от имиграцията в Израел на 45 000 български евреи от 50 000 еврейска общност на България и е част от програмата „Пловдив – Европейска столица на културата“.  Режисьори на  българо-израелската продукция са Ния Александрова и Айелет Хелер. 

Ние бяхме винаги символ на телрантност. Толерантността е много важна за нас, заяви Яков Джераси – председател на Световната ционистка организация – България, по чиято идея е създаден филмът.

Затова избрахме емблематични герои между тези 45 000 евреи, които емигрираха от България за Израел още през 1949 г. Един от тях е началникът на генералния щаб на Израел генерал-лейтенант Габриел Ешкенази, когото всеки израелец познава а другият – Ошрат Котлер, която виждаме всеки ден по израелската телевизия.

 Идеята да ги доведем тук за първи път в живота им и да им покажем домовете на техните родители и предци и те да се запознаят с миналото за тях беше много емоционална стъпка. И накрая на флма, когато двамата стоят в едно кафе в Пловдив, Габи Ешкенази се обръща към Котлер и казва „Знаеш ли, тази нация е много по-различна от всички тези велики нации, които дадоха на света толкова много . Това е обикновена нация, направила нещо много по-велико от останалите.“

Това е признание от хора, които досега са нямали никаква връзка с родината.

Хората, които ще видят  този филм, ще разберат колко важно е това  второ, трето и четвърто поколение, на което не отделяме достатъчно внимание. Това е ресурсът а България.

Но трябва да помним, че сме длъжни да бъдем символ на толерантността пред обществото.

Чуйте повече от звуковия файл: 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Гергана Балабанова показва "Отвъд погледа" в "Лабиринт"

Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“ такава...

публикувано на 18.02.25 в 13:13

Среща с поета Кръстьо Раленков в "Петното на Роршах"

Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете,  Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл.  Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година.  Модератор ще бъде..

обновено на 18.02.25 в 06:30

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ в Раковски.

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски.  Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев.  В експозицията ще бъде показан  и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България. 

публикувано на 18.02.25 в 06:30

Експозицията "Изповедта на Апостола" търси своето ново място

Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..

публикувано на 17.02.25 в 13:53

В Историческия музей - Смолян правят мартенички

Близо 600 деца  от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..

публикувано на 17.02.25 в 10:12