Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Седем от 10-те общини в Смолянска област избраха кмет на първи тур

Седем от 10-те общини в Смолянска област избраха кмет на първи тур на местните избори. 

Останалите три сред които и областният град Смолян, заедно с Чепеларе и Баните, отиват на балотаж следващата неделя.Това посочват данните от окончателните резултати на Общинските избирателни комисии в областта.

В общините Златоград, Доспат, Мадан, Рудозем, Борино и Неделино се преизбари досегашните кметове

Нов кмет с 58.58% от гласовете на избирателите има община Девин - независимият Здравко Иванов, подкрепен от БСП и ДПС. Той победи кандидатът на ГЕРБ Красимир Даскалов, който взе 37.80%. 

Мирослав Янчев, досегашният кмет на Златоград, ще управлява отново. Той спечели четвърти мандат като кмет с подкрепата на 60.20%.

В Доспат втори мандат ще управлява Елин Радев от ГЕРБ, който събра подкрепа от 86.78%. В прокачения звуков файл можете да чуете коментар за това на какво се дължи изборният му резулатат.

Боян Кехайов също повтаря мандата си в Неделино, който получие доверие от 54.96%.

В общините Рудозем, Мадан и Борино ще управляват  кметове на ДПС . Управниците на Рудозем и Мадан Румен Пехливанов и Фахри Молайсенов ще управляват  трети мандат, в Борино Мустафа Караахмед повтаря мандата.

Трима от кандидат- кметовете, които отиват на балотаж са от ПП ГЕБР.

В неделя на балотаж отива досегашният кмет на община Смолян Николай Мелемов, който на първи тур събра 39.84% подкрепа и Стефан Сабрутев от БСП 21.46%.

В Чепеларе балотъжът ще е между Венета Пашалиева от ДПС 25.66 и Боран Хаджиев от ГЕРБ с 29.09%.

В Баните продължава състезанието между досегашният кмет Милен Белчев от ГЕРБ с 36.61% и Бояна Фиданова, подкрепена от АБВ с 23.80%

Шарен Общински съвет се очертава в Смолян. С най - голяма подкрепа там е листата на ГЕРБ, чиито кандидати получават 33.46% подкрепа, 19.40% от избирателите са гласували за съветници от Местната коалиция "Новото време", с почти същия резултат - 18.59% е листата н аБСП, ДПС има 7.55 подкрепа за канидатите си за Общинския съвет.

Мнозинство на ДПС ще има в Общинските съвети на Борино, Мадан и Рудозем. ГЕРБ печелят повече от половината мандати  мнозинство в Доспат.


.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Новите реалности изискват повече математика и природни науки в училище

Професиите се променят, трябва да има повече високодоходни работни места, да съхраним и развием индустриите и да запазим повече младите хора в страната и регионите.  Това се случва, когато имаме инвестиции, а Пловдив е най-индустриалният район , каза просветният министър Красимир Вълчев при посещението си в града. Сред неблагоприятните фактори в..

публикувано на 27.02.25 в 15:35

Протест срещу насилието пред СУ "Георги Брегов" в Пазарджик

Граждани и ученици се събраха на протест срещу насилието между деца пред Средно училище "Георги Брегов" в Пазарджик. Причината е разпространен в социалните мрежи видеоклип, на който се вижда как момичета грубо удрят своя съученичка. Ученичките са възпитаници на учебното заведение. Тук съм, защото не толерирам агресията между деца и ученици. Това е..

публикувано на 27.02.25 в 15:13

Птичи грип е открит във ферма с над 4000 патици в Чалъкови

Огнище на птичи грип откри Българската агенция по безопасност на храните в птицеферма в село Чалъкови в община Раковски. Сигналът  е подал собственикът на фермата заради повишена смъртност на патици. В нея се отглеждат 4240 патици-мюлари. Предстои хуманно унищожаване на птиците от фермата. Извършва се и епизоотично проучване и проследяване на..

публикувано на 27.02.25 в 14:16

Скандал за паркиране в "Кършияка" прерастна в сбиване

В Пловдив - пореден съседски скандал за паркиране прерастна в сбиване между спорещите,  съобщават от полицията. Това се е случило вечерта в пловдивския квартал „Кършияка“, където пред входа на жилищна кооперация възникнало скарване между шофьори заради неправилно паркирана кола.  Живеещите на адреса баща и 17-годишният му син влезли в саморазправа..

публикувано на 27.02.25 в 13:54

Фермери искат отпадане на еднодневните трудови договори

По време на Третата национална среща на производителите на плодове и зеленчуци в Пловдив земеделски производители поискаха промени във връзка с еднодневните трудови договори и тежката бюрокрация, свързана с тях. За проблема те разказаха пред министъра на труда и социалната политика Борислав Гуцанов, с когото си насрочиха работна среща за 5 март в..

публикувано на 27.02.25 в 13:52