Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първият "Училищен библиотекар на годината" е Дона Иванова

5
Дона Иванова с номинирани за приза "Училищен библиотекар на годината"

Mястото на училищните библиотеки е малкo неглижирано в цялата библиотечна система. Това сподели пред радио Пловдив Дона Иванова, първата носителка на приза „Училищен библиотекар на годината“. Учреди го в 140-тата си годишнина НБ „Иван Вазов“ – Пловдив. След изработване на критерии, библиотеката създаде комисия, която прегледа и обсъди дейността на училищните библиотеки в Пловдив и региона и номинира библиотекарите Ана Иванова от пловдивското училище „Димитър Талев“, Галина Кривчева от ЕГ „Иван Вазов“ под тепетата, Слава Цилкова от сопотското СУ „Иван Вазов“ и Дона Иванова от Хуманитарна гимназия „Св.св. Кирил и Методий", при която отиде и голямата награда - статуетка и диплом.

Дона Иванова не скри, че се вълнува от отличието не само заради себе си, а и заради всички си колеги. Мисля, че голяма част от тях биха заслужили този приз, каза тя. По думите й, Министерството на образованието и науката трябва да регламентира законово мястото на библиотеките в училищата, защото в момента много учебни заведения закриват библиотеките си. 

Аз уважам много този технологичен век и свят, смятам, че трябва да се върви ръка за ръка с него. Но смятам, че трябва да ги има, защото деткото любопитство започва в най-ранна възраст. Захранването с книги и отношението трябва да започне още от детската градина. Ако изпуснем децата в този период, е много трудно да го направим в гимназията.

Дона Иванова е убедена, че трябва да се усеща пулса на младите хора, а ученическите библиотеки все повече да се превръщат в медиатеки.Това са пространства, в които младежите да съчетават четенето с общуване, срещи по интереси и дейност на различни училищни клубове. Така, както разказа, че го правят в бибиотеката на Хуманитарна гимназия „Св.св. Кирил и Методий" в Пловдив.

В нея има 652-ма от 993-ма регистрирани потенциални читатели. Това са само учениците и учителите от учебното заведение. Младежите все по-малко търсят задължителната литература, а повече - тайни, загадки и помагала по предмети като хилмия и физика, сподели наблюденията си училищен библиотекар номер 1 в Пловдив. Според нея бъдещето е първо в подкрепа и реабилитиране на училищните библиотеки. И в дарение на съвременни български книги, както и в срещи с авторите им.

Цялото интервю с Дона Иванова може да чуете в аудио-файла.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията
Галерия

Изложба представя братята Асен и Илия Пейкови

В сводестата зала на Балабановата къща  e открита любопитна изложба – „Асен и Илия Пейкови“. Инициативата е част от мащабния летен фестивал „Лято в Стария град“, който се осъществява в рамките на трите най-горещи месеца. Изложбата представя за първи път творби на двама изключителни и почти неизвестни у нас артисти - световноизвестният..

публикувано на 29.07.24 в 16:22

Преге - предаване за света на книгите, 27.07. - 02.08.

В предаването за книги на Радио Пловдив на 2 7. 07. 202 4г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Габриел Гарсия Маркес. Сто години самота. 448 стр., 6А, Лъчезар Минчев, 2024. Стефан Стори. Маслени бои и мрамор.  322 стр., тв. к. 7А, Изток-Запад, 2024. Харлан Коубън. Ще те намеря. 376..

публикувано на 29.07.24 в 14:45

„Духът на Грузия“ завладява Античния театър

Гледайте за първи път спектакълана Държавен ансамбъл за песни и танци „Мхедрули“,Грузия на 1-ви август, от 21 часа. Изключителният грузински държавен ансамбъл за песни и танци "Мхедрули" ще зарадва българската публика с лятно турне в страната, при това с един от най-върховите си спектакли "Духът на Грузия" („Spirit of Georgia“)..

публикувано на 26.07.24 в 15:13

В "Срещите" - за изкуствения интелект и Бог

Ще има ли диалог между Бог и изкуствения интелект?. С Николай Генов, автор на книгата "Виртуалният човек", тръгваме от фантастиката.  Още като тънко ручейче в традиционната литература фантастиката си позволява да отрече онова от Вечните книги: "Каквото е било, е и ще бъде" и да заговори за еволюиращ Бог.  Така ли е наистина?  Слушайте, интересно..

обновено на 26.07.24 в 11:42

Изложба на скулптора Павел Койчев в зала "2019"

Хоризонтално, отвесно, наклонено“ е названието на новата скулптурна провокация от големия български художник Павел Койчев в Зала „2019“ на ул. „Гладстон“32. Авторът представя нови голямоформатни скулптури специално за това пространство. Творбите са абстрактни и цветни. Павел Койчев е роден през 1939 г. в София. Завършил е..

публикувано на 26.07.24 в 07:42