Mястото на училищните библиотеки е малкo неглижирано в цялата библиотечна система. Това сподели пред радио Пловдив Дона Иванова, първата носителка на приза „Училищен библиотекар на годината“. Учреди го в 140-тата си годишнина НБ „Иван Вазов“ – Пловдив. След изработване на критерии, библиотеката създаде комисия, която прегледа и обсъди дейността на училищните библиотеки в Пловдив и региона и номинира библиотекарите Ана Иванова от пловдивското училище „Димитър Талев“, Галина Кривчева от ЕГ „Иван Вазов“ под тепетата, Слава Цилкова от сопотското СУ „Иван Вазов“ и Дона Иванова от Хуманитарна гимназия „Св.св. Кирил и Методий", при която отиде и голямата награда - статуетка и диплом.
Дона Иванова не скри, че се вълнува от отличието не само заради себе си, а и заради всички си колеги. Мисля, че голяма част от тях биха заслужили този приз, каза тя. По думите й, Министерството на образованието и науката трябва да регламентира законово мястото на библиотеките в училищата, защото в момента много учебни заведения закриват библиотеките си.
Аз уважам много този технологичен век и свят, смятам, че трябва да се върви ръка за ръка с него. Но смятам, че трябва да ги има, защото деткото любопитство започва в най-ранна възраст. Захранването с книги и отношението трябва да започне още от детската градина. Ако изпуснем децата в този период, е много трудно да го направим в гимназията.
Дона Иванова е убедена, че трябва да се усеща пулса на младите хора, а ученическите библиотеки все повече да се превръщат в медиатеки.Това са пространства, в които младежите да съчетават четенето с общуване, срещи по интереси и дейност на различни училищни клубове. Така, както разказа, че го правят в бибиотеката на Хуманитарна гимназия „Св.св. Кирил и Методий" в Пловдив.
В нея има 652-ма от 993-ма регистрирани потенциални читатели. Това са само учениците и учителите от учебното заведение. Младежите все по-малко търсят задължителната литература, а повече - тайни, загадки и помагала по предмети като хилмия и физика, сподели наблюденията си училищен библиотекар номер 1 в Пловдив. Според нея бъдещето е първо в подкрепа и реабилитиране на училищните библиотеки. И в дарение на съвременни български книги, както и в срещи с авторите им.
Цялото интервю с Дона Иванова може да чуете в аудио-файла.
Сега, когато футоролозите ни уверяват, че идва епоха, в която ще трябва да преизобретим себе си, в "Срещите" се връщаме към някои изконни човешки качества. Обединихме ги във въпроса: "Какво означава да принадлежиш към човешкия род днес?" Търсим отговорите с писателя Красимир Димовски и богослова Радослав Паскалев.
Най-новото заглавие в афиша на пловдивския Куклен театър е постановката „Момо или животът пред теб“ по едноимения роман на френския класик Ромен Гари. Представлението е предназначено за възрастната аудитория. Моноспектакълът е на Димитър Николов-Шаблата, режисьор е Валери Кьорленски. Сценографията е на Томиана Томова-Начева,..
"Присъединете се към нас, и нека заедно преживеем емоцията от премиерата на документалния филм за Милен Цветков!", пишат създателите на новата лента за известния журналист, загинал в катастрофа през 2020 година. След прожекцията на филма ще се проведе среща със създателите на филма и да се разбере повече за заснемането, трудностите и мотивацията..
За пета поредна година в неделя кукерският празник "Старци" ще прогони злото и зимата от високопланинското село Лилково. Началото е в 12.00 ч. с гайдарско шествие, които ще поведат кукерите със страшни маски и медни чанове. След това ще бъдат демонстрирани маски и костюми от местните хора и гостите на празника, а детската кукерска група..
Среща разговор за първата българска околосветска пътешественичка Анка Ламбрева организират тази вечер Историческият музей и общинската библиотека в Карлово. Поводът за срещата в библиотека „Д-р Иван Богоров“, са 130 години от рождението й. Анка Ламбрева е медицинска сестрапо професия.Тя е първата българка, прелетяла със самолет над Ламанша..