Според тях в обявената на 21-ви октомври Отворена покана за проекти "Наследство", условията са със завишени изисквания за собствено финансиране. Освен това създават и съмнения, че са разписани за конкретен кандидат.
Авторите на писмото настояват въведените по трите направления изисквания от съответно 60, 50 и 30 процента собствено финансиране да бъдат намалени на 30, 20 и 10 процента. Предлага се и удължаване на крайния срок с поне 30 работни дни.
Според тях се налагат корекции и в дефинициите за нефинансов принос, в които влизат самолетни билети, нощувки, реклама, наем за зали. Друго искане е комисиите да нямат право да намаляват бюджета на проектите с повече от 30 процента.
"Вярваме, че в българската културна сфера съществуват културни оператори, които могат да организират и проведат креативни и смислени събития. Така зададените нови условия привилегироват една отделна група оператори от шоубизнеса, които нямат нищо общо с целите на европейската столица на културата", пишат авторите на писмото в заключение.
Сред подписалите писмото са Дружеството на пловдивските художници, продуцентите Асен Асенов и Петър Салчев, фондации като Изкуство днес и Рома, Общинският читалищен съюз, издателят Манол Пейков.
Ето и пълния текст на отвореното писмо:
„Обявената на 21 октомври 2019 година отворена покана за проектни предложения е анонсирана като целяща “осигуряването на устойчивото развитие на културните инициативи и събития в град Пловдив, продължение на интензивната културна програма на Европейска столица на културата и предоставяне на възможност за разширяване на създадени партньорства, утвърждаване на генерирания културен потенциал и надграждане на придобития капацитет.” В разрез с обявените цели, откриваме значителни промени в досегашния регламент на предходните отворени покани, които правят практически невъзможно участието на културните организации с разпознаваеми и устойчиви проекти в града по тази покана, както и постигане на заявените намерения. Нещо повече, новите необосновани и нелогични промени по вероятно последната за проекта “Европейска столица на културата” отворена покана, създават предпоставки за подозрения, че условията са разписани за конкретен кандидат.
С настоящото писмо настояваме да бъдат въведени следните промени:
1/ промяна в изискването за процента от минимум 60% собствено финансиране за направление 1, 50% в направлемие 2 и 30% в направление 3;
Това изкисване елиминира само на ниво документи голяма част от успешните културни оператори и събития, подкрепени от ОФ „ПЛОВДИВ 2019. Изискваното съфинансирането би следвало да бъде в рамките на 30% за Направление 1, 20% за Направление 2 и 10% за Направление 3.
2/ крайният срок за подаване за документи да бъде удължен с поне 30 работни дни;
Вярваме, че това е единственото условие за създаването и разписването на адекватни, смислени и креативни нови предложения.
3/ промяна на новите дефиниции за нефинансов принос;
Промяната на дефиницията на нефинансовия принос е поредното необосновано затруднение пред операторите. Плащанията, които досега са се смятали като финансов принос в политиките на ОФ „ПЛОВДИВ“ 2019, в това число финансиране от трети страни, например за самолетни билети, нощувки, рекламни площи и пакети, храна, консумативи, недвижимо имущество като наем на зали и други, не е редно да се слагат в графа НЕ-финансов принос. Намираме това ново правило за ограничаващо механизмите на световните културни политики за подкрепа на артисти, в които главна действаща роля заемат трети страни и в чието решение за подкрепа отново участваме ние – българските оператори.
4/ промяна в процентното разпределение в Направление 1 между авансовото плащане и окончателното плащане след отчитането на проекта;
Смятаме, че не съществува неправителствена организация, която да може да реализира проект като авансира 40% от разходите. За сравненение – според досегашните правила, окончателното плащане е в размер на 20% от одобрената и договорена стойност на финансовата подкрепа от ОФ “ПЛОВДИВ 2019”. Новозададените в покана НАСЛЕДСТВО параметри за следварително плащане от 40% обаче означават, че културният оператор трябва да тегли заем, за да може коректно да изплати проекта си и да покрие текущите разходи, възникващи в хода на реализацията му. Тази промяна е много сериозен финансов риск за съществуването на организациите и ние настояваме окончателното плащане по проектите да бъде 20%, както до сега.
5/ Ограничаване на възможносттите на оценителните комисии за съкращаване на бюджета по даден проект с повече от 30%.
Редуцирането на бюджетите по проекти с повече от 30% от страна на оценителната комисия, на практика ги обезмисля. Операторите подписват договори, за да съхранят проектите си , но това се случва с цената на големи компромиси в съдържанието и на практика ги осакатява.
Вярваме, че в българската културна сфера съществуват културни оператори, които могат да организират и проведат креативни и смислени събития. Така зададените нови условия привилегироват една отделна група оператори от сферата на шоубизнеса, които нямат нищо общо с целите на Европейска столица на културата."
Обилен снеговалеж намалява видимостта по магистралите "Струма" и "Тракия". На места е затруднено движението в посока към София, но шофьорите карат внимателно. Въпреки работата на пътноподдържащите фирми и снегорините на терен, настилката на пътя бързо побелява. Към момента няма закъсали автомобили. Екипи на Пътна полиция регулират..
Паднало през нощта дърво нанесе щети върху фитнес площадката в парк „Лаута”. Три от уредите са изпочупени вследствие на удара. Кметът на Пловдив Костадин Димитров, който заедно с кмета на район „Тракия” Георги Гатев бе на място, разпореди незабавно разчистване на пространството. Бригада на ОП „Градини и паркове” вече работи върху..
С непоказвана досега историческа възстановка в Пазарджик ще бъдат пресъзданени моменти от Освобождението на града преди 147 години. Днес парк „Стадиона“ ще се превърне в сцена на впечатляваща реконструкция. Във възстановката ще участват повече от 100 ентусиасти от цялата страна. Инициативата е на Регионалния клон към Национално дружество..
На 11 януари отбелязваме международния ден на думата "благодаря", който има за цел да привлече вниманието на обществото към вежливото отношение между хората. На този ден благодарим на семейството си, на близките си, на колеги и приятели и на всички, които са направили деня ни по-добър и по-ведър. "Благодаря" е и една от най-хубавите думи в..
В Батак ще се проведе Празник на суджука и тънките мезета. Местни майстори ще представят свои стари рецепти, които се предават през поколенията. Организатори са регионален клуб „Родова памет“, с подкрепата на община Батак, историческия музей и читалище "4 май-1897". Призивът към участниците и гостите на празника е да са облечени..