Изложба на икони от Добрина Бадалова се открива в Малката раннохристиянска базилика в Пловдив. Тя представя икони от българските иконографски школи, като сред тях има и няколко авторски. Включени са и непоказвани до сега миниатюри. А изработването е по технологията на старите зографи.
Авторската икона, която Бадалова определя по-скоро като картина, е с образа на Христос - Добрият Пастир, в който зографката казва, че е вложила представата си затова, кака трябва да изглежда Той, и когато човек Го погледне, да го усети близък до себе си, да усети собствената си вяра, и силата да може да я предаде и към ближния...
В тази творба, която за първи път ще бъде показана в Пловдив, Бадалова е вплела като елемент мозайките от Базиликата, които са позлатени.
Копията на нейните икони са от различни български иконграфски школи, като при изработването им, Добрина Бадалова следва не само технологията на старите дографи, но и тяхното отдаване, аскетизъм и на душата.
За да мога да предам чувството в иконата... и всичко го правя много прецизно и съвестно, и това е - много работа и много отдаване. За да може да стига веднага до вярващия човек и до този, който търси...
Добрина Бадалова изучава иконография при проф. Любен Прашков в Православния богословски факултет на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“. От 1996 до 2005 г. живее в Братислава, Словакия.
Носител е на наградата „Св. Кристиано“ в гр. Баручело, Италия.
Нейни творби са показвани на общи изложби в Братислава, Лондон , Белград, Виена , Будапеща и др.
Цялото интервю с Добрина Бадалова е в звуковия файл.
Образователната програма на изложбата „История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024“ в галерия "Капана" продължава и тази седмица. От 15.00 часа днес в галерията ще се проведе и първият кураторски тур в изложбата. Кураторът Пламен В. Петров ще води публиката в експозицията, разкривайки някои от скритите..
Образователната програма на изложбата "История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024" продължава и тази седмица. От 15 часа в галерия "Капана" ще гостува кураторката на българското участие във Венецианското биенале от 2019 година – Вера Млечевска. Проектът „Как живеем?“ е куриран от Вера Млечевска, която описва..
Красимира Стойчева-Пекова е автор на книгата „Мамо, искам да отслабна!“. Тя е доктор и специалист по здравословно и балансирано хранене, с дългогодишен опит в спорта и като треньор на шампиони. Красимира е ОКС доктор към НСА „Васил Левски“ и има над 25 години опит като състезател и треньор. Тя е и майка на две породени деца, което я вдъхновява..
„Корени и светила“ на Любослава Трайкова е сборник с разкази, в който са събрани сложни човешки съдби и характери. Случки от прекършеното детство, ранно откритата жестокост на живота, бракът, който се превръща в капан. Това са текстове, които разобличават недъзите на съвременното общество и ни карат да се замислим. Там място намира и..
Изложба с плакати за постановката „Едип и пророците“, създадени от учениците от 11. и 12. клас от специалност „Рекламна графика“ на Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ , ще се открие в Драматичен театър-Пловдив. Събитието ще представи алтернативни рекламни плакати за спектакъла „Едип и пророците“ на пловдивския театър,..