Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Продължават даренията за Голямата базилика

Археолозите продължават да работят на терена на Голямата базилика. Официалното откриване се отлага за пролетта на следващата година, това каза Катя Стайкова, изп. директор на фондация „Приятели на базиликата“.

 

Фондацията е създадена в началото на годината с цел да събира дарения чрез кампания „Подари си птица“. Средствата ще бъдат използвани за различни културни и образователни дейости, които ще се случват в този най-голям музей на мозайките в Европа, защото те са 2000 кв. метра на едно място. 

Идеята ни е да се случват събития от всякакъв характер, да привлекат още повече туристи в Пловдив, и да дадем повече знание на нашето младо поколение. В основата на този уникален проект е фондация „Америка за България“, също и американски семейства. 

Вече дарителите са 20, като 2/3 са българи. 

Едни от последните дарители е проф. Славик Табаков и неговата съпруга д-р Ася Табакова. Проф. Табаков от 1991 г. работи в Кралския колеж в Лондон и е президент на Международната организация по медицинска физика, която обединява 25 000 специалисти от цял свят. Те толкова присърце приеха каузата за Епископската базилика на Пловдив, че се срещнаха с реставраторката Елена Кантарева и целия екип. Обещаха да популяризират този огромен музей в Англия. 

Според тях Голямата базилика ще пренапише историята на България. Тяхната теза е, че България не е края на Европа, а Европа започва с България.

Интервюто с Катя Стайкова, изп. директор на фондация „ Приятели на базиликата“ е в звуковия файл.  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В "Срещите" - за не/възможното бъдеще

Тази събота "Срещите" ви предлагат разговор по книгата на британския журналист Хеймиш Макрей "Светът през 2050 година". Събеседник е журналистът и създател на "Дигитални истории" Георги Караманев. Как ще изглежда светът през 2050 година? Какво влияние ще окажат на нашето глобално общество сложните сили на промяната – демография, околна среда,..

обновено на 24.08.24 в 09:10

Античният театър събира опера и оперета в грандиозна гала

Спектакълът-калейдоскоп „Viva l`operetta, viva l`opera“ ще бъде представен на Античния театър. Участниците предлагат на публиката романтична разходка във Венеция, посещение на бал в Савоя или из бохемските улици на Монмартър с обединяващите теми в оперетни шедьоври и оперни класики под диригентската палка на музикалния директор на Виенската..

обновено на 24.08.24 в 07:33

„(Едно)временно“ графика и масло на Симона Благоева

Първа самостоятелна изложба открива в родния си град Пловдив младата художничка Симона Благоева. Експозицията е озаглавена „(Едно)временно“ и съдържа цикъл графика и маслени картини. Изложбата е подредена в Галерия „Арсенал“ на ул. „Магура“ № 4 в Квартала на творческите индустрии „Капана“. Симона Благоева очаква своите приятели и тези на..

публикувано на 23.08.24 в 08:44

Изложба в Пловдив по случай Деня на независимостта на Украйна

В Музейна галерия „Димитър Георгиев“ в Пловдив се открива изложба на украинска художничка Оксана Стратийчук . Експозицията е под мотото „Пейзаж и натюрморт“ и е посветена на Деня на независимостта на Украйна, който се чества 24 август.  Проявата е под патронажа на почетния консул на Украйна в Пловдив Димитър Георгиев и Посолството на..

публикувано на 23.08.24 в 07:48

Тракийският храм от III век пр. Хр. ще бъде експониран

" Тракийски храм от III век преди Христа ще експонираме в Пловдив. Това е уникален обект за България, който няма аналог по нашите предели.", смята директорът на РАМ Пловдив доц. д-р Костадин Кисьов . Той поясни, че разкопките на Голямата могила, в район Южен, с височина 12 метра са продължили три години.  Кметът Костадин Димитров каза, че за..

публикувано на 22.08.24 в 11:11