Световна премиера на две камерни произведения от българския композитор Петър Дундаков и холандския Пол ван Брюхе ще се състои тази вечер в Дома на културата "Борис Хирстов" в Пловдив. Участват солисти и музиканти от Опера Пловдив.
Концертът е наречен “Гласове Нечути” и е от съвременна класическа музика, като ключовата дума в концепцията е „Диалог“.
Творбата на Петър Дундаков “Портрет на Непознатото” за сопрано, пиано и класическа перкусия е с негово либрето и е вдъхновено от текстове за бъдещето.
Композицията на Пол ван Брюхе “Глас, Нечут”е монодрама по действителен случай.
Двамата композитори споделят желанието си чрез своето изкуство не просто да изразят определена музикална естетика, а да общуват чрез музиката си. Смятайки комуникацията (или нейната липса) за един от най-важните аспекти на съвременното общество, те представят своя коментар върху него в своите творби. В този проект те се колаборират не само на музикално, но и на философско ниво, създавайки културни мостове в търсенето на нови пътища за своето изкуство.
Петър Дундаков завършва философия в Софийския университет и композиране в Ротердамската музикална академия.
Работи в областта на съвременната музика, кино и театър. Участва в множество интернационални проекти в Холандия, Австрия, Литва, Испания и др.
За музиката си е носител на театралните награди „Аскеер“ и „Икар“, той е композиторът на филма „Възвишение“, той продуцира и проекта Мистерията на българските гласове с Лиса Джерард, който продължава да се радва на европейски успех, той е същият Петър Дундаков, тръгнал от поп музиката и техното, който сега работи в синкретичната палитра на музикалните жанрове.
Концертът на двамата е утре от 19 ч. в Градския дом на културата в Пловдив.
Интервю с Петър Дундаков можете да чуете в звуковия файл.
Образователната програма на изложбата „История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024“ в галерия "Капана" продължава и тази седмица. От 15.00 часа днес в галерията ще се проведе и първият кураторски тур в изложбата. Кураторът Пламен В. Петров ще води публиката в експозицията, разкривайки някои от скритите..
Образователната програма на изложбата "История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024" продължава и тази седмица. От 15 часа в галерия "Капана" ще гостува кураторката на българското участие във Венецианското биенале от 2019 година – Вера Млечевска. Проектът „Как живеем?“ е куриран от Вера Млечевска, която описва..
Красимира Стойчева-Пекова е автор на книгата „Мамо, искам да отслабна!“. Тя е доктор и специалист по здравословно и балансирано хранене, с дългогодишен опит в спорта и като треньор на шампиони. Красимира е ОКС доктор към НСА „Васил Левски“ и има над 25 години опит като състезател и треньор. Тя е и майка на две породени деца, което я вдъхновява..
„Корени и светила“ на Любослава Трайкова е сборник с разкази, в който са събрани сложни човешки съдби и характери. Случки от прекършеното детство, ранно откритата жестокост на живота, бракът, който се превръща в капан. Това са текстове, които разобличават недъзите на съвременното общество и ни карат да се замислим. Там място намира и..
Изложба с плакати за постановката „Едип и пророците“, създадени от учениците от 11. и 12. клас от специалност „Рекламна графика“ на Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ , ще се открие в Драматичен театър-Пловдив. Събитието ще представи алтернативни рекламни плакати за спектакъла „Едип и пророците“ на пловдивския театър,..