От БСК определят като палиативна мярка предложението на управляващите първият ден от болничните да е за сметка на работещите. Според Томчо Томов позицията на Камарата по въпроса е принципна, ясна и не се е променяла във времето. Не желаем да влизаме в никакви форми на пазарене за дни и за чия сметка ще е плащането, каза пред Радио Пловдив Томов.
От работодателската организация смятат, че алгоритъмът е ясен - ангажимент на бизнесът и работниците е да внасят осигуровки, а на НОИ да изплаща необходимите обезщетения. Проблемът е, че няма задълбочен анализ. Атакува се следствието, а не причините за проблема. Следствието е нарастващият брой болнични, а причините са много и тук липсва анализ.
От БСК посочват, че няма информация за здравето на работещите, какво се прави за тяхната профилактика, на какво ниво е здравната култура на хората, за да бъдат те трудоспособни. Липсва също адекватен механизъм за контрол върху болничните листове. С предлаганото решение ще бъдат санкционирани всички.
Томов твърди, че е необходим и по- задълбочен анализ на издаваните болнични листове. Знае се, че 20 процента от болничните се издават от личните лекари, другите от болничната помощ, където има злоупотреби. Трябва да се види, обаче, колко са болничните в системата на държавната администрация и колко в частния сектор. Да се анализират недобросъвестните участници. За да има контрол трябва самата система на здравеопазването да изработи механизъм за контрол. Това е ангажимент на държавата, работодателите не разполагат с подобни механизми.
От Камарата са категорични, че трябва да има контрол и санкции за нарушителите. Но този контрол не трябва да се стоварва върху хората, които нямат вина. Първият ден може да бъде фатален за някои. Подхожда се повърхностно, палиативно, а не се навлиза в проблема.
БСК държи на принципна позиция – преди да се вземат решения, да се анализира ситуацията и да се взима информирано решение.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..