Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Ягодовата градина“ в Капана тази вечер

7 творби – така, както подсказва и името на галерия „Seven” в пловдивския квартал Капана - ще представи тази вечер от 17:30 часа художничката Женя Бозукова.  Макар и отличена с приза за най-добър млад художник на Пловдив през 2016 година, това ще е премиерната изложба под тепетата на пловдивчанката, която повече от 2 десетилетия е живала и работила в унгарската столица Будапеща.

Картините са рефлексия на фотографиите ми, които направих в двора на Унгарската художествена академия, разказва художничката пред Радио Пловдив. В двора са ателиетата по скулптура и живопис, в него се поставят учебните скулптури, по които работят студентите, и обликът на този парк се променя непрекъснато, обяснява Бозукова.

Получават се много интересни решения, защото не само скулптурите, там има и материали, които искат да изхвърлятт или не са им нужни. И се получава инетересно – тези скулптурни тела с тези ненужни вещи около тях – получава се интересно настроение. И това постоянно се променя, защото идват нови скулштури, старите се преместват на друго място...

Серията от там е с 12 фотографии, но в изложбата ще участват само две от тях. Ще можем да видим и две живописни картини, като тяхна рефлексия. Те не копират фотографиите, а пресъздават настроението, което  я е грабнало в момента на наблюдението им. Другите три творби в експозицията са малки живописни картини с характерните за творчеството на Бозукова мотиви. Тях тя обяснява, че е трудно да ги опише, но ги определя като символ на духа и тялото. 

Изложбата носи името „Ягодовата градина“ – така се казва в академията това пространство, където са тези скулптури, казва художничката, казва Бозукова.  А в следващите години ягодовата градина за нея ще е Пловдив, където след 23 години живот в Будапеща, се връща със семейството си.

Цялото интервю с Женя Бозукова може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Японската вишна, известна още като сакура

Завърши петият международен конкурс за хайку “Мая Любенова”

Журито и тази година беше в състав Антоанета Николова, Гергана Янинска и Владислав Христов. Петото издание се превърва в едно от най-успешните, в историята на конкурса. Получените 600 творби бяха разпределени в две секции - англоезична и българска. Съответно в секцията „англоезична“ бяха представени 389 хайку, в секцията „българска“ 211..

обновено на 19.04.24 в 18:51

"Хенд" с премиера на "Червената шапка. Презареждане"

Премиера на спектакъла "Червената шапка. Презареждане" представя театър "Хенд"  на 21-ти и 24-ти април.  Емблематичното представление за театъра, което  бе представено преди Ковид-пандемията, е с напълно обновен състав. Обновено е и музикалното оформление. В главната ромя е поверена на Виктор Стамболов, а в спектакъла участват още Вилиян Гешев, Гордан..

публикувано на 19.04.24 в 11:00

В "Срещите" за хода на времето и смяната на поколенията

Наясно сме, че участието в живота на поредицата поколения, която се проточва от миналото в бъдещето, прави ежедневието ни по-богато и по пълноценно.. Въпреки това често превръщаме историята си в токсична омраза. Затова толкова по-интересен ми е разказът на колегата Петър Граматиков, разказ за далечни времена и срещи, случили се в Пловдив.  Слушайте...

публикувано на 19.04.24 в 10:22

Стартира фестът "Пловдив вайбс"

Тазгодишното издание на фестивала Plovdiv Vibes, което ще се проведе от 19-ти до 28 април, е посветено на темата „Трансформации“ и представя многообразие от културни, развлекателни прояви и събития в седем различни градски зони. Акценти във форума са фотографските изложби „Трансформации“ на Ивайло Станджиков  и изложбата Градът – преди и..

публикувано на 19.04.24 в 06:29

Юлияна Фархи представя книгата "Сефарадските ни корени"

Книгата „Сефарадските ни корени“ от изследователката на сефарадските бит и култура Юлияна Фархи ще бъде представена в сградата на Организация на евреите „Шалом“-Пловдив. Евреи населяват българските земи от древността. В съвременността евреите в България принадлежат към двете основни групи: сефаради и ешкенази. Сефарадите са потомци на еврите,..

публикувано на 19.04.24 в 06:24