Има доста прагматични неща, които очерта съвместната декларация на двамата държавни ръководители. Тя е качена на сайта на Белия дом. Там ясно са изброени приоритетите, главните теми и разбира се, това е съобразено с американската гледна точка, тъй като това е възможно най-официалният правителствен американски източник, подчерта журналистът Петко Георгиев.
По думите му, няма начин, като цяло, как да бъде обяснено посещението на българската делегация във Вашингтон, освен като крачка в стратегическите отношения между България и САЩ.
Важно е обаче да се уточни, че тези добри стратегически отношения ще се базират на все по-прагматични стъпки в бъдеще за реализация на поставените цели.
Срещата бе доминирана от ориентацията от очаквания към реалности.. А тези реалности са: подкрепа за увеличеното самоучастие на България в гарантирането на нашата национална сигурност. И не само чрез закупуването на американско оръжие и укрепване на въоръжените сили, но и чрез ясна американска покана и подкрепа за засилване на България вътре в НАТО.
Това съвпада пряко с нашия национален интерес и стои по-далече от наивните разбирания, че едно формално присъединяване на България към НАТО ще гарантира сигурността ни, без да се налага да удвоим и утроим усилията, които влагаме за гарантиране на собствената национална сигурност.
На второ място в областта на енергетиката, бе споделена американската позиция, че диверсификацията на доставките на енергия и особено на природен газ, е приоритет на двустранните ни отношения. България, макар и много бавно, започна да прави стъпки в тази посока и това бе забелязано и подкрепено от американските партньори.
И другото, което не трябва да изпускаме от поглед в декларацията, са думите в подкрепа на борбата с корупцията и свободата на словото в България. Тези теми вече 30 години не излизат от дневния ред и тепърва ще изискват от българска страна огромни усилия. Това трябва да се случи не защото САЩ или други европейски партньори са поискали, а заради нашия национален интерес.
Определящото обаче в отношенията ни със САЩ, за да поставим рамката, е едно сериозно и задълбочаващо се стратегическо партньорство, в което дори критичните области на сътрудничество не се разглеждат в план на конфронтация, а - на подкрепа за усилия или за потенциални усилия от страна на българското Правителство за постигането на решения. Един конструктивен партньорски подход, който може да бъде само стимул за решаването на проблеми, които България има да решава от години насам.
Не протоколът, а конкретиката белязаха срещата на Борисов с Тръмп в САЩ.
Чуйте повече от звуковия файл:
Делото в Административния съд в Пловдив за това дали кариерите за инертни материали над Белащица могат да възобновят работа бе отложено за декември. Това съобщи а двокат Снежана Стефанова в програма "Ден след ден". На днешното заседение бе изслушана тройна експертиза от специалисти по водите, която казва ,че по никакъв начин кариерната дейност..
БДЖ остава монополист в обществената услуга за превоз на пътници. Това е регламентирано от решение на служебното правителство от 30-ти октомври. В същото време Синдикатът на железничарите към КНСБ поиска среща с транспортния министър Красимира Стоянова, която в медиите обяви, че ще разделят жп маршрутите на три лота. " Дошло е време за..
Община Хисаря планира да повиши 3 местни данъка - такса смет, туристическия и патентния данък на територията на Хисаря и 11-те населени места в общината. Предложението е публикувано за обществено обсъждане на сайта на общината. Туристическият данък за категория „1 звезда“ се променя от 0,47 лв. на 1.00 лв; категория „2 звезди“ – от 0,58 лв...
Увеличената с 16 милиона лева план- сметка за поддържане на чистотата на Пловдив за 2025-та година ще гарантира по- добро изпълнение на дейностите по метене, миене и извозване на отпадъка, заяви в предаването „Точно днес“ заместник - кметът по екология и здравеопазване Иван Стоянов. Проектът на документа е в процес на обществено обсъждане и..
По калдъръмените улички, пазещи атмосферата на отминали епохи, под магичното небе на Стария град в Пловдив, ще откриете осемнадесет възрожденски къщи, които с широко отворени врати очакват шестнадесетото издание на „Дефиле на младото вино“ Фестивалът ще се проведе на 22, 23 и 24 ноември. ФЕСТИВАЛНИ ЛОКАЦИИ И УЧАСТНИЦИ Участниците..