Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обществото е в състояние да се обедини около значимите каузи

Благодарение на инициативата „Българската Коледа“,  от години болните деца в България  получават възможност за достъп до високотехнологична и специализирана апаратура, която, заедно с добре подготвените ни специалисти,  осигурява комплексно лечение, диагностика и рехабилитация на най-съвременно ниво.Това подчерта проф. д-р Елена Илиева - началник Клиника по физикална и рехабилитационна медицина към УМБАЛ "Св. Георги" и председател на Българската асоциация по физикална медицина и рехабилитация. 

Българската Коледа доказа, че нашето общество е в състояние да се обедини около благородна и социално значима кауза. 

Благодарни сме на инициативата на пезидента Румен Радев и на неговия екип, както и на дарителите, които се отзовават. Ние, като  клиника, която се занимава с рехабилитация на децата с неврологични заболявания – основно детска церебрална парализа, родова травма на раменния сплит, два пъти през две от кампаниите получихме високотехнологична специализирана  апаратура за рехабилитация като  апарат за робот асистиране  на походката и за роботизирана рехабилитация на ръката, както и др, от които виждаме реални резултати и можем да направим комплексна рехабилитация на децата.

Получената апаратура ни дава възможност да въведем новите високотехнологични методи, които доказано подобряват функционалното състояние на децата и те да настигнат в някаква степен връстниците си.

По думите на проф. д-р Илиева,  през Центъра преминават годишно около 220 деца от цяла Южна България. Половината от тях реално се възползват от до съвременната апаратура, благодарение на което се отчитат добрите ефекти.

Същевременно това става по много приятен и приемлив за децата начин - под формата на игра чрез  обратна връзка на базата на виртуална реалност. Децата са много по-мотивирани така да участват активно в рехабилитационнния процес. 

Целта на Българската Коледа е не само да се осигури качествено лечение, диагностика и рехабилитация чрез висококачествена техника, за която се е налагало да пътуват досега в чужбина, но е факт и стремежът на екипа на инициативата към комплексно решаване на проблема.

Създават се регистри, от 2013 не само се подпомагат отделни деца, но се закупува апаратура, беше взето и решение за промяна в клиничната пътека, която дава възможност за по-ефективно използване на платените от НЗОК рехабилитационни процедури и децата всеки месец да получават по 10 дни комплексна рехабилитация. За това е редно да се обособи отделна клинична пътека за роботизирана рехабилитация, тъй като ресурсът за ползване на тази процедура е много по-голям.

Тази година ще кандидатстваме да получим система за виртуална реалност, при която децата стават част от нея. Така може допълнително да се стимулира двигателното възстановяване. Децата са обикновено комплексно засегнати  - двигателно и интелектуално, и се надяваме тази система да разшири арсенала от средства, чрез които да осигурим високо технологична съвременна рехабилитация. 

Интервюто с проф. д-р Елена Илиева, началник на клиниката по физикална и рехабилитационна медицина към УМБАЛ "Св. Георги" в Пловдив,  може да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21