Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Необходима е дискусия за финансирането на партиите

Парадоксално, но факт. Депутатите от трети опит УСПЯХА В увеличение на партийната субсидия от 1 на 8 лева за глас. Изчисляваме ползите и негативите с Ваня Нушева, програмен директор на „Прозрачност без граници“.

Това за втори път се случва в 12 без 5, преди важни други решения или провеждането на избори. Бих определила това решение като една правилно, но не съвсем прецизно. Защото мястото на подобно решение не е в Закона за държавния бюджет, а е в Закона за политическите партии, където е неговото систематично място. За всички е ясно, че решението за субсидия от 1 лев на глас беше крайно популистко, което има пагубни последици върху политическия живот и върху функционирането на политическите партии в страната. Увеличаване на партийната субсидия беше необходимо, коментира Ваня Нушева, програмен директор на „Прозрачност без граници“.

Организацията призовава политиците да организират дискусия за финансирането на политическата дейност.

Тя е необходима, защото трябва да се намери един адекватен модел, който буди доверие в гражданите, коментира Нушева. Тя подчерта, че проучване на „Прозрачност без граници“ показва, че един от големите проблеми, които избирателите констатират е – липсата на желание на хората да гласуват.

Младите хора не се интересуват от политика и не гласуват, защото смятат, че политиците не представляват техните интереси, не работят в полза на обществения интерес, обясни още Ваня Нушева.

Цялото интервю с Ваня Нушева можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Намираме се в тотален хаос, ситуацията е безпрецедентна

Кой кой е в скандала с изборните резултати? До къде може да стигне кризата и какви ще са последствията? Каква ще бъде развръзката на казуса с повторното преброяване - а ктуалната тема коментира в програма "Точно днес" политическият журналист Ружа Райчева. Според нея дори да има развръзка, натрупаното недоверие и опорочаването на цели процес,..

публикувано на 13.03.25 в 10:18

Очакват нов ръст на туристите в Пловдив тази година

Ръст на приходите от нощувки в местата за настаняване в Пловдив отчитат от Дирекция „Туризъм“ към Общината. Общата сума на приходите през миналата година възлиза на близо 50 милиона и 200 хиляди лева. Отчета за изпълнението на годишната програма за развитието на туризма, а също и програмата за тази година ще бъдат гласувани днес на сесия..

обновено на 13.03.25 в 09:38

Проект 60+ се разширява с повече клубове, изкуство и възможности

Проект „60+“ стартира третото си издание с още по-голям обхват и въздействие. Програмата вече обхваща 11 клуба, като към досегашните пенсионерски клубове в различните райони на града и Съюза на слепите, се присъединяват Съюзът на глухите и Съюзът на инвалидите. В програма "Точно днес" ръководителят на проекта Ели Шопова, коментира,че той не само..

публикувано на 13.03.25 в 09:00
Диана Дамянова

Конституционният съд прилича на държавата и е в разпад

Едва ли ще се стигне до конституционна криза, въпреки че цялата институционална драма в отечеството е много висока, защото последните години бяха години на разпад на всякакви форми на държавност. И това, което виждаме в момента в Конституционния съд (КС) е една от малките искри, които проблясват. Така коментира в програма "Ден след ден" на..

публикувано на 12.03.25 в 16:39

Вече няма евтино кафе, цените на борсите са исторически

Индексите на борсите за кафе достигнаха исторически стойности, а към причините за резкия скок е слабата реколта в основните страни производители и климатичните условия.   Разделяме кафето, което се търгува на основните стокови борси на робуста и арабика. Робустата се търгова на лондонската борса, а арабиката на нюйоркската. Рекордните..

публикувано на 12.03.25 в 16:35