Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нямах особени очаквания, което прави насладата по-хубава

Журналистът Емил Спахийски научава, че получава наградата за дебют на фестивала „Златен ритон“, когато каца на летище София, след 20 часов полет от Индия.

От летището директно заминах за Пловдив, чакаха ме с кола. За съжаление закъснях с 15 минути, лично да се кача на сцената, но радостта остана същата. Нямах особени очаквания, което прави насладата по-хубава, а конкуренцията е огромна.

Емил Спахийски сподели, че това е един прекрасен фестивал, надява се Пловдив да продължи да го развива. Пожела пловдивчани да обръщат повече внимание на документалното кино, защото това остава за историята. Всеки един документ, който бъде запечатан на лента, разказаната история остава, и нашите потомци ще гледат точно това. Наградата го зарежда с енергия и оптимизъм да участва отново във фестивала, и да продължава да разказва истории.

Емил Спахийски каза, че пътуването до Индия е било вълнуваща, защото е чудовищно голяма държава, с милиард и 300 мил. жители. Даде пример, че в Индия са правили прототип на самолет 1000 години преди Христос. Правили са механична машина, с която са се опитвали да полетят. Там е оплетена мрежа от над 600 езика, много познания, спокойствие и търпение. В града на високите технологии Хайдарабат има сериозни научни центрове за авиокосмически изследвания, едни от най-престижните университети в света по икономика. Много контрастна държава. Новото ръководство се опитва с много бързи темпове да изгради съвременна държава. Имат добре обособена средна класа от около 400 мил. души. Държавата упорито върви напред.

Интервюто с журналиста Емил Спахийски е в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Огънят на Орфей" ни въвежда в духовното

От 4-ти до 14 август  2024 г. в община Златоград  се провежда за пореден път Международната лятна академия за изкуство и млади таланти „Огънят на Орфей“. Това е неговото 18-то издание, а поканените за участие преподаватели в творческите и майсторски класове са известни изпълнители, творци и педагози, участващи активно в културния живот на..

публикувано на 31.07.24 в 10:57
Галерия

Изложба представя братята Асен и Илия Пейкови

В сводестата зала на Балабановата къща  e открита любопитна изложба – „Асен и Илия Пейкови“. Инициативата е част от мащабния летен фестивал „Лято в Стария град“, който се осъществява в рамките на трите най-горещи месеца. Изложбата представя за първи път творби на двама изключителни и почти неизвестни у нас артисти - световноизвестният..

обновено на 31.07.24 в 08:24

Преге - предаване за света на книгите, 27.07. - 02.08.

В предаването за книги на Радио Пловдив на 2 7. 07. 202 4г. бяха представени следните заглавия: БНР подкасти · Преге Рубрика „Напълно непознати“ Габриел Гарсия Маркес. Сто години самота. 448 стр., 6А, Лъчезар Минчев, 2024. Стефан Стори. Маслени бои и мрамор.  322 стр., тв. к. 7А, Изток-Запад, 2024. Харлан Коубън...

публикувано на 29.07.24 в 14:45

„Духът на Грузия“ завладява Античния театър

Гледайте за първи път спектакълана Държавен ансамбъл за песни и танци „Мхедрули“,Грузия на 1-ви август, от 21 часа. Изключителният грузински държавен ансамбъл за песни и танци "Мхедрули" ще зарадва българската публика с лятно турне в страната, при това с един от най-върховите си спектакли "Духът на Грузия" („Spirit of Georgia“)..

публикувано на 26.07.24 в 15:13

В "Срещите" - за изкуствения интелект и Бог

Ще има ли диалог между Бог и изкуствения интелект?. С Николай Генов, автор на книгата "Виртуалният човек", тръгваме от фантастиката.  Още като тънко ручейче в традиционната литература фантастиката си позволява да отрече онова от Вечните книги: "Каквото е било, е и ще бъде" и да заговори за еволюиращ Бог.  Така ли е наистина?  Слушайте, интересно..

обновено на 26.07.24 в 11:42