Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Не изпълняваме препоръките на Венецианската комисия

Главният прокурор Сотир Цацаров вече е председател на Антикорупционната комисия. И въпреки че името на новия обвинител номер 1 на държавата е ясен от няколко седмици, темата продължава да е в политическия дневен ред на страната заради препоръките на Венецианската комисия за промени, свързани с правомощията му у нас. По темата – интервю на Екатерина Костова с Атанас Славов, заместник-председател на "Да, България", специалист по конституционно право и участник в срещата с Венецианската комисия отпреди дни.

Това гласуване за пореден път показва, че България е не парламентарна, а преди всичко прокурорска република. Да припомня, че преди четири години, Христо Иванов подаде своята оставка като министър на правосъдието - точно с тази реплика. Сега виждаме, че отново господин Цацаров събира конституционно мнозинство от 165 гласа за своята кандидатура вече като председател на Комисията за противодействие на корупцията. Тоест – за четири години няма особен прогрес в осъзнаването на необходимостта от промени. По отношение на фигурата на главния прокурор и по отношение на този тип органи, които имат преди всичко репресивен характер, а от друга са с ниска ефективност, това заяви в интервю за Радио Пловдив доцент Атанас Славов.

Той каза още, че съглашателството между основните политически сили за това, че Цацаров е позитивна еманация на борбата с корупцията, показва колко дълбоко е стигнал този проблем.

Препоръките на Венецианската комисия са ясни, те не са от тази година, те са от поне 10 години. Венецианската комисия казва в доклада си, че трябва да има работещ механизъм за търсене на отговорност, за повдигане на наказателно обвинение на главния прокурор, ако е заподозрян в извършване на престъпление, за временно отстраняване от длъжност. За съжаление – нито една от тези препоръки не бива адресирана в представения от правителството в събота законопроект за изменение на наказателно-процесуалния кодекс и на закона за съдебната власт. Тоест – имаме системен отказ на българските власти да изпълняват тези препоръки, което може да доведе до нови осъдителни решения на България н съда по правата на човека в Страсбург, заяви още Славов.

Той допълни още, че предложението на правителството независим прокурор да може да разследва главния прокурор, няма да удовлетвори Венецианската комисия.

Цялото интервю с доцент Атанас Славов можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Да не допуснем България да бъде засмукана в турбулентния свят

"Ако говорим за съставяне на някакво мнозинство или на Правителство, шансовете са нулеви. Всичко, което предстои да наблюдаваме към момента, са движения насочени основно към реклама колко сме национално отговорни. Това се отнася за всички партии, а не само за ИТН. И математически, и политически не е възможно съставянето на управление в рамките на..

публикувано на 01.08.24 в 10:18

Детска площадка в "Централен" е опасна за малчуганите

Жители на район „Централен“ сигнализираха, че детската площадка в междублоковото пространство на ул. „Данаил Николаев“ 109 е в окаяно състояние и дори е опасна за малчуганите. Хората са подавали сигнали до институциите, но до този момент детското съоръжение не е ремонтирано.  Площадката се намира в сенчесто междублоково пространство на..

публикувано на 01.08.24 в 09:15

Правителство няма да има, трябва коалиция след нови избори

Шансовете за постигане на консенсус, който да е основата за правителство, са нулеви. По-скоро това, което се вижда е предизборна кампания. Предизборна кампания, но не такава, в която ние сме срещу всички. Ясно е, че ще има нови избори, както и че следващият парламент трябва да мисли за коалиция. Искрено се надявам, да има съзряване у..

публикувано на 31.07.24 в 10:50

Огромно праисторическо селище проучват край Скутаре

Продължава проучването на археологията в землището на пловдивското село Скутаре. Там се е намирало открито, неукрепено селище, което е обитавано в дълъг период от време - от неолита до Средновековието (от 6-то хилядолетие преди Христа до ХІІ - ХІІІ в. след Христа). Селището е открито преди време, но пълното му проучване започна миналата година и..

публикувано на 31.07.24 в 10:43

платена публикация
Фючърсни договори срещу физическо злато: Кое е по-добрата инвестиция?

Търгуването със злато отдавно се е наложило като практика сред инвеститорите, целящи да избегнат финансови загуби във времена на икономическа нестабилност и висока инфлация. Съществуват различни методи за инвестиция в благородния метал и в днешната статия ще разгледаме два от най-популярните - физически активи и фючърсни договори. Предстои да..

публикувано на 31.07.24 в 10:17