Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кризите създават имунитет за държавите

С развитието на интернет няма нито едно мнение, което да е 100% или 50 - 60% сиурно в целия свят за това, дали идва нова икономическа криза. На всяка тези има опоненти и всички мнения имат своите последователи и вярващи.

 Гугъл, които са мастодонтът в интернет в света, казват, че 75% от информацията, която  четем в сайтовете, е грешна или подвеждаща. Затова българинът е много объркан, защото няма цялостна концепция да разбира ще има ли или няма да има криза, ще забогатее ли, или – не. Това заяви икономическият анализатор Светозар Гледачев.

Той подчерта, че на хоризонта няма никакъв повод за тревога, че ще има криза. Въпреки това обаче той е на мнение, че криза ще има, защото хората бъркат.

 Вижте навън – слънце, 12, 15 градуса, но пролет не идва. Идва зима и в тази зима и в икономиката идва криза. Хората обаче не трябва да се плашат, а да вземат мерки. Знаете, че когато идва зима, хората си правят буркани и се подготвят. Трябва да се вземат мерки, които за всекиго те са различни, както са различни хората, доходите им и икономическото им състояние.

По думите на Гледачев, погледнато отвън, България сега стои добре.

Но така беше и през 2008 г., когато управляваше Станишев, в САЩ  имше криза и тогава той каза „Криза няма да има“ ...но тя ни удари. И как ни удари...

Кризите се препредават една на друга, свързани са, но са различни. Те няма да протекат по същия начин, но логиката им е същата. За всяка идваща криза общото е, че трябва да се заделят пари, защото собствеността има ликвидност, не може да бъде бързо продадена. А  пари ще ни трябват в следващата година и половина.

Във връзка с празниците, наблягайте на духовното, а не на материалните неща. Не се изхвърляйте да купувате ненужни неща, защото това ще ви направи финансово зависими в следващите години и ще прекарате кризата зле, посъветва  известният финансист. Въпреки това  няма да бъде страшно, защото ние имаме подкрепата на ЕС. Хората да не се плашат, но да вземат мерки.

Кризите са полезни, защото създават имунитет на държавите.

Чуйте повече от звуковия файл: 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Народът няма да допусне ограничаване на доходите

Правителството трябва да се съобрази с исканията на хората, а народът няма да допусне да има ограничаване на дохoдите. Така Александър Загоров, конфедерален секретар на КТ Подкрепа, коментира каква политика по доходите трябва да води кабинетът „Желязков“. Той обясни, че за да се съгласят хората интересите им да бъдат пренебрегнати трябва..

публикувано на 20.01.25 в 17:19

Доналд Тръмп и Шенген са сред знаковите думи на 2024-та година

Кои са знаковите думи на 2024-та година? Отговор дава Веселина Седларска , журналистка и писателка, която бе и член на журито за втория етап от проучването на  платформата "Как се пише?". Доналд Тръмп е най-често споменаваното име, а Шенген е най-знаковата дума за 2024-та. Сред тях са също дубайски шоколад и санитарен кордон. "Трудно се родиха..

публикувано на 20.01.25 в 16:04

От днес започва периодът на реализъм в мандата на Тръмп

Доналд Тръмп започва днес своя втори мандат като президент на САЩ. Според политическия и икономически анализатор и бивш дипломат Илиян Василев от днес на практика започва периодът на реализъм в президентството на Тръмп. Досега имаше много място за намерения, импровизации, но от днес започва меренето на нетната текуща стойност като намерения и..

публикувано на 20.01.25 в 15:58

Държавата се нуждае от финансова дисциплина и реформи

Държавата ни се нуждае от правителство, което да има финансова дисциплина и да е готово на реформи. Това заяви бившият министър на икономиката Николай Василев дни след като вече имаме сформирано редовно правителство между ГЕРБ, ИТН и БСП. Той подчерта, че е възможно страната ни да има икономическа и финансова стабилност, тъй като ГЕРБ и ИТН..

публикувано на 20.01.25 в 10:47

Появата на Тръмп е сериозно предизвикателство за Европа

Това, което се случва в Близкия Изток, е нещо положително - след 15 месеца кървава война, в която бяха убити над 45 000 палестинци и израелци. Това, което става между Израел и Хамас е низ от радикални промени в този регион - споразумението с Хизбула, избора на нов ливански президент, на ново ливанско правителство. Все пак споразумението е много..

публикувано на 20.01.25 в 10:18