Споровете на 12-ти декември ще са за създаването на фигурата на независимия прокурор, който да разследва главния, както и за необходимостта от Конституционна реформа.
По темата на деня разговор днес с доц. д-р Христо Паунов, преподавател по конституционно право в Юридическия факултет на ПУ „Паисий Хилендарски“.
Доц. Паунов каза, че според него темата за недосегаемостта на главния прокурор е стара и се търкаля от 2009 година. Например, вече се направи предложение да се назначава прокурор от прокурорската колегия на ВВС.
От това, което се предлага като нов законопроект излиза, че тази фигура пак ще е зависима от главния прокур. Предлага се нещо, което е доста спорно като конструкция.
Венецианската комисия дава три предложения за това, кой може да е независим прокурор в българската правна система. Първото е да се възлага тази фунция на главния инспектор към инспектората на ВСС, но той няма такива конституционни правомощия.
Конституцията през годините беше променяна пет пъти и тя съдържа механизми за промяна. Сега има моменти, при които политическото надделява над юридическото. ЕК прави периодично доклади за България, но в послединя доклад ЕК казва, че за поддържането на обществено доверие трябва да е от решаващо значение - точно независимостта на главния прокурор.
Вчера например Румен Радев за първи път като държавен глава казва категорчно, че иска да внесе промени в Конституцията.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..