Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Българската Коледа" осигурява рехабилитация за Тони

Тони е осмокласник в Националната търговска гимназия и се бори с ДЦП

Тони с майка си Марина
Снимка: Екатерина Костова, Радио Пловдив

Тони Панайотов е на 14 години. Ражда се в седмия месец с форцепс, разказва майка му Марина Карушкова. Тогава не й е хрумвало, че детето може да има увреждане, защото самата тя е седмаче.

Стиснат е на главата, от дясната половина на мозъка,  това е двигателния център на мозъка и оттам - увредата. Аз съм била на 22 години и не съм знаела за какво става дума. Казваха, че защото рано се е родил, затова ще има изоставане в развитието. И даже една от акушерките ми предложи да го оставя в дом. До шестия месец майки от градинките и баби ме насочиха да отидем на невролог, защото се забелязваше едно изпъване на краката и ръцете. Педиатърът, който го наблюдаваше, каза: „А, то е, защото е много силен“. Но все пак ние го заведохме на невролог - д-р Пискова. И тя тогава каза: „Моето момиче, това е заболяване, това е Церебрална Парализа, на теб никой ли не ти е обяснил?“ За мен беше най-големия шок! Трябваше ми много време да се стегна.

Тони Панайотов е на 14 години


Семейството се стяга. И всеки ден с порастването на Тони учи уроците, които Детската Церебрална Парализа им поднася. Един от тях е свързан с най-важната грижа – рехабилитацията.

Ако тогава не бях започнала - всеки ден по два пъти сме ходили на рехабилитация - той нямаше да говори, изобщо нямаше да може да движи ръце и крака.

Днес Тони е осмокласник в Националната търговска гимназия. Не може да пише сам, но разказва отлично и често има шестици по любимите си предмети история и и български език. Оказва се, че в училище трудни не са му уроците, а общуването със съучениците.

Искам повече да споделям с тях някои неща, а те изобщо не искат.  

Майката на Тони обяснява, че причина за липсата на комуникация е това, че той е в инвалидна количка.

Аз се опитвам да му обясня, че децата не са научени как да говорят. Те даже и възрастните не знаят какво да кажат на един инвалид, защото им е неудобно, защото си мислят, че трябва по различен начин да се държат с такъв човек.

А Тони иска да покаже, че им е равен. Мечтата му е да се занимава със спортна журналистика. За да преследва мечтата си, обаче, първо трябва да порасне. А заради диагнозата му, това означава редовни и упорити упражнения с рехабилитатор. Вече десета година БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА  подкрепя семейството с осигуряването на средства за тях.

На мен ми е страшно неудобно, че постоянно се налага някакви пари да събираме. Но съм й много благодарна на БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА, защото без нея няма как човек постоянно да е в напрежение, защото всичко е платено и е доста скъпо. Има безплатна помощ за рехабилитация в центровете в поликлиниките, но тя не е специализирана, не е насочена към ДЦП. 25 лв е един час рехабилитацията, което му е крайно недостатъчно. А БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА ни дава спокойствие известно време. Просто дишаш по-спокойно.

В навечерието на Коледа пред празничната елха в центъра на Пловдив Тони отправя благодарност към всички, които ще дарят за БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА и си пожелава съучениците му да го приемат. А за всички - здраве. Защото, по думите му, здравето е всичко за всеки човек.

Преди Коледа в Пловдив

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39