"Демократична България" и "Съюз за Пловдив" смятат, че поемането на общински дълг е възможен управленски инструмент, но настояват за отговори за условията на кредита и проектите, които ще се финансират с него.
Според Йордан Иванов от ДБ митът за близостта на кмета с премиера е разбит на пух и прах, защо новината за кредита от 120 млн. лв. бе съобщена ден, след като правителството раздаде 3 милиарда лева, но Пловдив не бе в списъка.
Другият въпрос е свързан с размера на заема, как ще се усвоява, какви проекти ще се финансират, за какъв период. Когато се говори за кредитна линия, дяволът е в детайлите.
Най- голямото притеснение, според Иванов, е дали Пловдив ще може да изплаща този заем, защото в момента се връщат два кредита. В същото време се очаква увеличение на местните данъци и такси.
Ако местните данъци и такси се увеличават, събираемостта им пада. Ако се разчита заемът да се плаща през по- високите данъци, това е сгрешен подход.
От "Съюз за Пловдив" смятат, че преди да се стигне до кредит, трябва максимално да се използват общинските ресурси и еврофондовете. Не сме изненадани от решението, но сме изненадани от размера на заема и от неправилния начин на оповестяването му, коментира Евелин Парасков.
Според него е налице сериозно разминаване между планираните бюджетни приходи през тази година от 150 млн. лв и действителните постъпления от 130 млн.лв. Това е сериозен проблем при финансиране на капиталова програма. Най- важно е да има екшън - план за приоритетните проекти, както и откъде ще се финансират. Дългът е нещо нормално за една община, но трябва да бъде разяснено на обществеността, а не както заместник - кметът го обяви.
От СП подчертават, че най- важни са проектната готовност и приоритетите на управляващите. Заемът от ЕИБ е при изгодни условия, защото правилата на банката съвпадат с европейската кохезионна политика, добави Парасков.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..