Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Книга за "Книжовото наследство на Пловдив"

Книга за Пловдив с исторически факти от дълбока древност и Възраждането е дело на възрожденските усилия на основателя на фондация „Балкански културен форум“ Любозар Фратев- спомоществовател, общественик и бизнесмен.

Това е 14-та книга, която той издава. Нарича се „Книжовен паметник за Пловдив“ и е посветена на домакинството на града като Европейска столица на културата 2019.

Книгата е по-различна от останалите, защото досегашните 13 книги бяха посветени на Пловдив, на възрожденската и следвъзрожденската епоха. 11 от тях бяха авторски книги – потулени, забравени, премълчавани и дори неудобни книги за политиците на своето време. Изключение правят две от тях – подборката на доц. Юлия Николова и великолепното историческо изследване „Възрожденският Пловдив“  на проф. Николай Генчев.

Взехме съгласие от дъщерята на  Кирила Възвъзова Каратеодорова да черпим информация от нейния научен труд „Непресъхващи извори“ с идеята да покажем на хората, които обичат миналото, документите, по които те могат да направят реконструкция на миналото. Така се получи една пълна антология на писаното за Пловдив от Античността до края на 19 в..

Фратев уточни, че  книгата е структурирана в три раздела – „Древност“, Средновековие“ и „Ново време“.

Писмените паметници от Античността са доста скромни, поради това, че предците ни – древните траки са били безписмени. В по-голямата си част изворите са писани от древноримски и римски историци, съдържат описания на бита на древните траки, предания. Всичко, което е представено, е свързано с бесите и одрисите, които населяват района на Пловдив.

В периода 7-14 в., посветен на Средновековието, данните  са по-разнообразни и най-пространни са византийските източници. Градът, като най-важен център на Горна Тракия, има  стратегическо значение и 13 пъти поне сменя своите владетели.  

В третия раздел са цитирани много документи, сред които и официалните дипломатически кореспонденции, публикации в европейския печат.

Оформител на книгата е художникът Костадин Отонов, а редакцията на текстовете е на д-р Стефан Шивачев – директор на Историческия музей и на Данаил Георгиев.

Убеден съм, че книгата ще обогати познанието ни за любимия ни град и ще умножи гордостта, че сме част от него. 

Цялото интервю е в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Соня Йончева излиза на Античния театър през юни с "Филмова музика" и "Норма"

Оперната прима Соня Йончева ще представи за първи път в България на сцената на Античния театър в Пловдив 2 спектакъла през юни тази година. На 16-ти юни пред публиката тя ще изпее  „Филмова музика“, а на 18-ти – Норма, с която преди 10 години предизвика фурор по световните сцени. Своята програма "Пееща актриса" Соня Йончева представи с..

публикувано на 20.01.25 в 14:17

Преге - предаване за света на книгите, 18 - 24 януари

В предаването за книги на Радио Пловдив на 18. 01. 202 5г.  бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Бърнард Шоу. Оръжията и човекът. 2-ро изд. 152 стр., 4А, УИ „Св. Кл. Охридски“, 2025. Михаил Булгаков. Майстора и Маргарита. 608 стр., ок. 5А, Хеликон, 2025. Робърт Харис. Пропаст. 448 стр., 5А,..

публикувано на 20.01.25 в 09:58

"Сбогуване" на Нога Албалах излезе в поредицата "Отвъд"

Издателство " Жанет 45 " представя на читателите „ Сбогуване “ - нова книга от поредицата „Отвъд“. За първи път у нас се издава творба на писателката Нога Албалах от Израел. Преводач от иврит на минималистичния роман е Емилия Юлзари. Авторката има четири романа. Носителка е на редица национални награди, сред които Наградата на министерство..

публикувано на 20.01.25 в 08:10

Изложба "Украински носии и традиции" гостува в Пловдив

Фотоизложбата „Украински носии и традиции“ е част от благотворителния проект „Искрени“ на Център „Домосфера", Киев.  Авторите на идеята са Ярослава Гресь и Олександр Тодорчук, който  популяризира символните значения на народните носии и автентични предмети на бита, извор на украинската идентичност и уникалност, запазени от предишните поколения...

публикувано на 20.01.25 в 07:27

В "Срещите" - кауза пердута ли е битката с корупцията?

В "Срещите" разговор за корупцията с финансовия анализатор Светозар Гледачев.  Корупцията е явление, споменато за първи път в 24-и век преди новата ера.  Победима ли е? Едва ли, след като се оказва, че корупция има и при животните. Предаването е в събота след новините в 9 часа.

обновено на 18.01.25 в 09:12