Освен за събитията, които се финансират през културния календар, бюджетът за култура включва още и инвестициите в културната инфраструктура, археологическите дейности, както и опазването на културното наследство.
Средствата за културния календар за тази година са с около 200 хиляди повече, отколкото в предходната, уточни Панов. Отделно с допълнителните 3 млн лв от присъдената на фондация „Пловдив 2019“ награда "Мелина Меркури" екипът ще работи за по-нататъшната подкрепа на проектите с културно съдържание за генериране на повече публика в града и икономически потенциал.
Около 250 хиляди лв. са средствата за археологически проучвания, 300 хиляди за сцената и осветлението на „Одеона“, 150 хиляди лв. за изготвянето на технически проект за кино „Космос“ и превръщането му в Център за култура и изкуство, както и за ремонт на зала „Лотос“.
Като задача от първостепенна важност Панов посочи работата на екипа за спечелване на средства по европейски програми и допълнително привличане на финансиране от европейските фондове.
Част от заложените акценти в културния календар на Пловдив, са революционни, подчерта Панов. Като пример той посочи идеята за финансиране на обучението на културните оператори с цел повишаване капацитета и качеството на предлаганите от тях проекти.
Независимо от това, че ефектът от идеята е отложен във времето, ще бъде създаден и общински фонд за подпомагане финансирането на проекти по програма „Творческа Европа“, която се осъществява при огромна конкуренция и изисква мащабно съфинаниране. То ще бъде поето от общината по одобрени от общината критерии за подкрепа на културните оператори с добри идеи, заяви още Панов.
Оперната прима Соня Йончева ще представи за първи път в България на сцената на Античния театър в Пловдив 2 спектакъла през юни тази година. На 16-ти юни пред публиката тя ще изпее „Филмова музика“, а на 18-ти – Норма, с която преди 10 години предизвика фурор по световните сцени. Своята програма "Пееща актриса" Соня Йончева представи с..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 18. 01. 202 5г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Бърнард Шоу. Оръжията и човекът. 2-ро изд. 152 стр., 4А, УИ „Св. Кл. Охридски“, 2025. Михаил Булгаков. Майстора и Маргарита. 608 стр., ок. 5А, Хеликон, 2025. Робърт Харис. Пропаст. 448 стр., 5А,..
Издателство " Жанет 45 " представя на читателите „ Сбогуване “ - нова книга от поредицата „Отвъд“. За първи път у нас се издава творба на писателката Нога Албалах от Израел. Преводач от иврит на минималистичния роман е Емилия Юлзари. Авторката има четири романа. Носителка е на редица национални награди, сред които Наградата на министерство..
Фотоизложбата „Украински носии и традиции“ е част от благотворителния проект „Искрени“ на Център „Домосфера", Киев. Авторите на идеята са Ярослава Гресь и Олександр Тодорчук, който популяризира символните значения на народните носии и автентични предмети на бита, извор на украинската идентичност и уникалност, запазени от предишните поколения...
В "Срещите" разговор за корупцията с финансовия анализатор Светозар Гледачев. Корупцията е явление, споменато за първи път в 24-и век преди новата ера. Победима ли е? Едва ли, след като се оказва, че корупция има и при животните. Предаването е в събота след новините в 9 часа.