Възможност за удостояване със Специална награда „Пловдив“ за изключителни постижения и цялостен принос в областта на изкуството и културата предвижда новият проект за статут на наградите „Пловдив“. Той е предложен за обществено обсъждане на официалната страница на Община Пловдив.
Всяка година в навечерието на 24 май- Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост, кметът на Пловдив връчва престижното отличие на творци, творчески колективи, културни, образователни и други институции за конкретно произведение, събитие или факт с принос за развитие на културния живот на Пловдив, реализирани през предходната година в отделните категории.
Досега статутът предвиждаше присъждането на наградата да става в 10 категории. Припомням, че в средата на миналата година, когато Пловдив бе столица на европейската култура, администрацията инициира дебат с участието на пловдивски творци в отговор на необходимостта присъждането на приза да бъде съобразено с новите условия и процесите на развитие на културата и изкуството, както и от някои несъответствия и технически бариери в хода на работата досега.
Сред направените предложения бяха и възможностите творците да могат сами да се номинират, както и призът да може да бъде връчван и посмъртно. Тези идеи не са намерили място в проекта за новия статут на наградата.
Освен новия момент да се връчва Специална награда „Пловдив“ за цялостен принос в културата на града с парична награда 10 000 лв, награда ще се връчва и в още една категория "Съвременни перформативни и мултижанрови изкуства". Разширени са и някои от разделите. „Художествена литература“ включва в себе си вече и „хуманитаристика“, а „Музика“ - и „Танцово изкуство“.
Предложенията се приемат единствено в писмен вид, постъпили в деловодството на Община Пловдив на хартиен носител или изпратени по електронната поща на адреса на отдел „Култура, археология и културно наследство“: culture@plovdv.bg.
Срокът за подаването им е до 15 февруари.
Най-новото заглавие в афиша на пловдивския Куклен театър е постановката „Животът пред теб“ по едноимения роман на френския класик Ромен Гари. Представлението е предназначено за възрастната аудитория. Моноспектакълът е на Димитър Николов-Шаблата, режисьор е Валери Кьорленски. Сценографията е на Томиана Томова-Начева, музиката на Явор..
Сега, когато футоролозите ни уверяват, че идва епоха, в която ще трябва да преизобретим себе си, в "Срещите" се връщаме към някои изконни човешки качества. Обединихме ги във въпроса: "Какво означава да принадлежиш към човешкия род днес?" Търсим отговорите с писателя Красимир Димовски и богослова Радослав Паскалев.
"Присъединете се към нас, и нека заедно преживеем емоцията от премиерата на документалния филм за Милен Цветков!", пишат създателите на новата лента за известния журналист, загинал в катастрофа през 2020 година. След прожекцията на филма ще се проведе среща със създателите на филма и да се разбере повече за заснемането, трудностите и мотивацията..
За пета поредна година в неделя кукерският празник "Старци" ще прогони злото и зимата от високопланинското село Лилково. Началото е в 12.00 ч. с гайдарско шествие, които ще поведат кукерите със страшни маски и медни чанове. След това ще бъдат демонстрирани маски и костюми от местните хора и гостите на празника, а детската кукерска група..
Среща разговор за първата българска околосветска пътешественичка Анка Ламбрева организират тази вечер Историческият музей и общинската библиотека в Карлово. Поводът за срещата в библиотека „Д-р Иван Богоров“, са 130 години от рождението й. Анка Ламбрева е медицинска сестрапо професия.Тя е първата българка, прелетяла със самолет над Ламанша..