Залповото замърсяване на река Марица край Пазарджик и Пловдив преди три дни е от пестициди, чиито измерени количества са два пъти над нормите. Това съобщиха от Басейнова дирекция „Източнобеломорски район“ – Пловдив.
Предполага се, че отровните вещества са се съдържали в опаковките, използвани от пазарджишката фирма „Екоинвест“ и са причина за измирането на голямо количество риба. Пестицидите са открити не в Марица, а в река Пишманка, която се влива в нея в района на Пазарджик. Те са силно токсични и се предполага, че са причинили измирането на рибата. Веществата са хербициди и инсектициди за растителна защита, с които се обработват земеделските култури. Същите токсични вещества са открити и в канализационните колектори на разследваната пазарджишка фирма.
В река Марица няма наднормени концентрации, но въпреки това са измерени по – ниски концентрации при град Стамболийски и при сметището на Цалапица. Те са сигнал, че е имало залпово замърсяване, съобщи Марин Маринов от Басейнова дирекция. Това е най – тежкото замърсяване на Марица с умряла риба от поне 20 години насам, подчерта Маринов. За такъв вид нарушение може да се търси отговорност по Закона за екологичните щети, а глобите са от хиляда до десетки хиляди левове. Размерът на санкциите в конкретния случай и на кого ще бъдат наложени ще стане ясно след допълнителна оценка на екип специалисти от БАН и ИАРА.
В Марица няма превишения на нормите на цианиди, живак, арсен и други токсични вещества. Проби от водата са взети от 19 пункта в района на Пазарджик и Пловдив и са направени анализи по 86 показатели. По пет от показателите е установено индустриално замърсяване със завишени концентрации на алуминий и манган, но те идват от река Тополница и не са изключение, уточниха от Басейнова дирекция.
Междувременно, областният управител Дани Каназирева е разпоредила съставянето на комисия, която ще проверява как се съхраняват излезлите от употреба пестициди в шест склада на територията на Пловдивска област. Те са във Войнягово, Хисаря, Старосел, Иван Вазово, Старо Жлезаре и Трилистник.
818 тона залежали от години пестициди са иззети и изпратени за обезвреждане във френския град Лион през миналата година, съобщи директорът на РИОСВ-Пловдив Стефан Шилев. Проверките на площадките за третиране на отпадъци в областта продължават.
До 31 януари следващата година ще бъде завършен булевард „Александър Стамболийски“ в район „Южен“. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров, който е провел срещи в МРРБ с изпълнителите на Южния обходен колектор. Подписан е и линеен график с конкретните дейности и срокове. Кръстовищата, които са ключови по проекта, ще бъдат направени през..
Започва изграждането на нова детска градина за шест групи на улица „Константин Геров“ 47 в район „Южен“. Кметът на Пловдив Костадин Димитров и неговият заместник Владимир Темелков дадоха старт на реализацията на проекта. Новото детско заведение, което ще е на два етажа, ще е за 150 деца на възраст от 3 до 6 години. Всяка една от шестте групи ще има..
Недопустимо е ледената пързалка на площад „Централен“ в Пловдив да възпрепятства достъпа до паметника на патриарх Кирил в Цар-Симеоновата градина. Това заяви общинският съветник доктор Борислав Матеев, който внесе сигнал питане до кмета Костадин Димитров. Матеев настоява да се изясни кои служители са разрешили да се ограничи достъпът до..
„Каритас България“ стартира ежегодната си кампания „Защото СМЕ ХОРА“, чрез която организацията има за цел да помогне в домашна среда на една от най-уязвимите групи в българското общество – възрастните хора. От 25 ноември 2024 г. до 31 януари 2025 г. кампанията ще набира средства чрез DMS CARITAS на номер 17 777, в името на едно по-уютно,..
УМБАЛ „Свети Георги“ и Районен център за трансфузионна хематология (РЦТХ) - Пловдив, организират доброволна кръводарителска кампания, в която служителите на лечебното заведение ще дарят своята кръв за нечий живот. Целта на кампанията е да се осигурят нужните количества кръв и кръвни съставки за нуждаещите се пациенти. Мотото на..