Това, което се случи с отравянето на рибата, е прецедент и откакто съм риболовец не помня такова мащабно изтравяне на рибния ресурс в Марица. Това заяви Петър Янев – член на рибарско дружество „Олимпик", подал първия сигнал за мъртвата риба.
По думите му, рибите са се движели на облаци по течението, давали са всичко от себе си в последните секунди на живота си, но не са били пощадени.
За агонията им Янев подчерта, че не притежава техническа компетенстност и възможност за иследване на водата, но само след около 20-30 минути представителите на различни институции са дошли на място.
Отзовахме се веднага на проблема и действахме адекватно всички институции, нито една от тях не го неглижира.
Забелязахме обаче, че започнаха да се появяват кървави петна по рибата, което говори за разлагане. Падаха и люспите им, което е доста трудно, когато екземплярите са здрави.
Той не коментира дали смъртта е причинена от пластмаса или киселина, но изрази увереност, че държавата и институциите ще си свършат работата и ще излязат с резултати и санкции.
Янев обаче бе категоричен, че зарибяване от държавата не е правено от дълги години и то се осъществява от самодейци, които дават всичко от себе си и със средства от българския риболовец за хобито му. Болката е неописуема, сърцата ни кървят от гледката, заяви той.
Ако оставим реката да възстановява сама щетите, ще ни трябват много, много години. За да добие трофейни размери една риба кефал например /2-3 кг/ трябват 10-15 години.
Той заяви още, че очаква от ИА „Аквакултури“ да представи план за зарибяването на Марица и да работи целенасочено, за да не се повтори лошият пример с пресушаването на река Въча.
Настояваме виновниците да понесат отговорността си, да си платят глобите и да възстановят реката и околната среда.
Цялото интервю – от звуковия файл:Делото в Административния съд в Пловдив за това дали кариерите за инертни материали над Белащица могат да възобновят работа бе отложено за декември. Това съобщи а двокат Снежана Стефанова в програма "Ден след ден". На днешното заседение бе изслушана тройна експертиза от специалисти по водите, която казва ,че по никакъв начин кариерната дейност..
БДЖ остава монополист в обществената услуга за превоз на пътници. Това е регламентирано от решение на служебното правителство от 30-ти октомври. В същото време Синдикатът на железничарите към КНСБ поиска среща с транспортния министър Красимира Стоянова, която в медиите обяви, че ще разделят жп маршрутите на три лота. " Дошло е време за..
Община Хисаря планира да повиши 3 местни данъка - такса смет, туристическия и патентния данък на територията на Хисаря и 11-те населени места в общината. Предложението е публикувано за обществено обсъждане на сайта на общината. Туристическият данък за категория „1 звезда“ се променя от 0,47 лв. на 1.00 лв; категория „2 звезди“ – от 0,58 лв...
Увеличената с 16 милиона лева план- сметка за поддържане на чистотата на Пловдив за 2025-та година ще гарантира по- добро изпълнение на дейностите по метене, миене и извозване на отпадъка, заяви в предаването „Точно днес“ заместник - кметът по екология и здравеопазване Иван Стоянов. Проектът на документа е в процес на обществено обсъждане и..
По калдъръмените улички, пазещи атмосферата на отминали епохи, под магичното небе на Стария град в Пловдив, ще откриете осемнадесет възрожденски къщи, които с широко отворени врати очакват шестнадесетото издание на „Дефиле на младото вино“ Фестивалът ще се проведе на 22, 23 и 24 ноември. ФЕСТИВАЛНИ ЛОКАЦИИ И УЧАСТНИЦИ Участниците..