Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Конкурсите и наградите са част от развитието на артиста

След симфоничния  концерт "250 години от рождението на Бетовен“ със солист Емануил Иванов на 23 янураи в   Градския дом на културата, поради силния интерес на публиката, този концерт отново ще бъде повторен на 6 февурари с програма :     

 симфония №5 от Бетовен и Клавирен концерт №5 "Императорски". 

Преди полета от Бирмингам за Пловдив, в интервю за Радио Пловдив,  Емануил Иванов сподели, че е щастлив от поканата отново да свири пред пловдивска публика. Каза още, че не е очаквал такъв успех, независимо от престижните международни награди, които има. 

Бетовен е такова явление, че е част от нашето творческо ежедневие. Концертът №5 на Бетовен, освен празничното настроение е много дълбока творба, откъм внушение и съдържание. Стремя се конкурсите и наградите да не са самоцел, а част от развитието на един артист. В наше време конкурсите и наградите са необходимо стъпало за една кариера. Старая се да поддържам контакт с моите учители. Имам щастието да уча в академия, където всичко е на много-виско ниво.  Това е място, което е изключително полезно за мен, на този етап от развитието ми.

Животът му в Англия е с посветен на музиката. Той сподели, че е щастлив от възможността, която има в академията в Бирмингам, тя е в нова сграда, с високи технологии, отлични инструменти и преподаватели. Въпреки че музикантите са самотни хора, съм щастлив.

 Изключителният 21-годишен  пианист е завършил Езиковата гимназия "Бертолд Брехт" в Пазарджик. Негова учителка в родния му град е Галина Даскалова, а в София учи при проф. Атанас Куртев. В колекцията си има голям брой награди от национални и международни конкурси.  От есента на 2018 г. е студент в Кралската консерватория в Бирмингам при Паскал Немировски и Антъни Хюит. 

Лауреат е на награди от конкурси като: „Скрябин-Рахманинов”, „Лист-Барток”, „Млади виртуози”, „Дину Липати” и др. През 2019 г. става лауреат на Втора награда от международния конкурс "Казагранде" (Терни, Италия), а няколко месеца по-късно става носител на Първа награда на конкурса "Феручо Бузони" (Болцано, Италия) - един от най-престижните клавирни конкурси в света. 

Интервюто с пианиста Емануил Иванов е в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Галерия

Изложба представя братята Асен и Илия Пейкови

В сводестата зала на Балабановата къща  e открита любопитна изложба – „Асен и Илия Пейкови“. Инициативата е част от мащабния летен фестивал „Лято в Стария град“, който се осъществява в рамките на трите най-горещи месеца. Изложбата представя за първи път творби на двама изключителни и почти неизвестни у нас артисти - световноизвестният..

публикувано на 29.07.24 в 16:22

Преге - предаване за света на книгите, 27.07. - 02.08.

В предаването за книги на Радио Пловдив на 2 7. 07. 202 4г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Габриел Гарсия Маркес. Сто години самота. 448 стр., 6А, Лъчезар Минчев, 2024. Стефан Стори. Маслени бои и мрамор.  322 стр., тв. к. 7А, Изток-Запад, 2024. Харлан Коубън. Ще те намеря. 376..

публикувано на 29.07.24 в 14:45

„Духът на Грузия“ завладява Античния театър

Гледайте за първи път спектакълана Държавен ансамбъл за песни и танци „Мхедрули“,Грузия на 1-ви август, от 21 часа. Изключителният грузински държавен ансамбъл за песни и танци "Мхедрули" ще зарадва българската публика с лятно турне в страната, при това с един от най-върховите си спектакли "Духът на Грузия" („Spirit of Georgia“)..

публикувано на 26.07.24 в 15:13

В "Срещите" - за изкуствения интелект и Бог

Ще има ли диалог между Бог и изкуствения интелект?. С Николай Генов, автор на книгата "Виртуалният човек", тръгваме от фантастиката.  Още като тънко ручейче в традиционната литература фантастиката си позволява да отрече онова от Вечните книги: "Каквото е било, е и ще бъде" и да заговори за еволюиращ Бог.  Така ли е наистина?  Слушайте, интересно..

обновено на 26.07.24 в 11:42

Изложба на скулптора Павел Койчев в зала "2019"

Хоризонтално, отвесно, наклонено“ е названието на новата скулптурна провокация от големия български художник Павел Койчев в Зала „2019“ на ул. „Гладстон“32. Авторът представя нови голямоформатни скулптури специално за това пространство. Творбите са абстрактни и цветни. Павел Койчев е роден през 1939 г. в София. Завършил е..

публикувано на 26.07.24 в 07:42