Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Президент и правителство от студена в ледена война

| обновено на 05.02.20 в 16:04
Първан Симеонов
Снимка: БГНЕС


Замразяването на отношенията президент – правителство и отражението на войната между институциите върху обществото и позициите на България върху геополитическата карта коментира за Радио Пловдив социологът Първан Симеонов, изпълнителен директор на "Галъп интернешънъл".

Отношенията между "Дондуков",1 и "Дондуков",2 той определи с  думите:

Досега валеше сняг, но когато спре снегът става студено и се заледява. Имахме студена война ,сега  войната стана ледена война. Вижда ли сме подобна ситуация назад във времето.  Новото  обаче е налице . То се дължи на няколко фактора. Първо, след срещата на Борисов с Тръмп и американското наставничество в няколко сфери. Другото ново е активирането  на прокуратурата, която рано или късно ще бъде харесана от българското население. Сега е възможно да започнем да  мислим хубаво за българската  прокуратура, обясни Първанов.

Според него отношенията между  президента и Борисов не са нещо ново, наблюдаваме го вече няколко години.

"Според мен прокуратурата не действа заедно с изпълнителна власт. Прокуратурата е отделен деец на терена и това все повече ще се разбира. Прокуратурата  има западна подкрепа, нещо което трудно ще бъде за разбиране от хората, които дълги години критикуваха прокуратурата  и си мислеха, че са вестители на западното у нас. Разбира се данните изнесени от прокуратурата поставят президента в  сравнително конфузна ситуация. Не ми се вярва много , че той има някаква вина в конкретния случаи.  Десетки въпросителни има около изнесеното от прокуратурата за епизода с президента. Но факт е, че на президента ще му се налага напред в годините  да се обяснява за този период. Така че, наистина, той вероятно взема предвид и  това  и контраатакува  сега, но по друга тема, допълни анализаторът.

Относно активността на прокуратурата Първан Симеонов обясни, че прокуратурата ще се опита да покаже нова енергия. Най-важното  е дали Гешев ще покаже еднакъв аршин, нещо което до сега го виждаме.

По думите му момента е добър за президента, ако се беше забавил щяха да натежат напомнянията на негови опоненти за изнесеното от прокуратурата. Ако беше подранил не се знае дали щеше да има енергия за целия спринт до 2021г.

Моментът е тежък за властта в България, защото различните опозиционни течения в България зазвучаха почти еднакво  без да се обичат  едни други. Те най-вече не обичат ГЕРБ и президентът Радев е една от малкото фигури, които могат да звучат обединяващо за различните опозиционни настроения. Което е предизвикателство, особено, ако си президент.  Президентът Радев досега действа по ръба, между президент и опозиция.

Речта на президента може да даде нов импулс на протести на гражданите, но големи протести като 2013 няма да има.

Мисля, че Радев няма ясен план и ще наблюдава показателите. Най-ясният показател е доверието и дали се изчерпва доверието. След това ще реши какво да предприеме - втори мандат на президент или партиен проект.


Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

С ИИ направихме обективен анализ на изборния процес

„ Знаете, че използвахме Изкуствения интелект, който да направи обективни анализи на изборния процес и бяха открити доста нарушения – надписвания на бюлетини, неработещи видеоустройства. Като цяло имаме много забележки по начина, по който бяха проведени последните избори и следващите избори, ако бъдат проведени по същия начин, няма да..

публикувано на 07.01.25 в 16:50

ГЕРБ не е притиснат да състави кабинет, на власт е чрез Главчев

ГЕРБ в момента са на власт. Правителството на Главчев е кабинет на ГЕРБ и Пеевски, така че те не са притиснати да съставят кабинет. Това коментира журналистът Петко Георгиев след като стана ясно, че номинираният за премиер Росен Желязков е неприемлива фигура за ДБ. „За ГЕРБ играта е по-скоро игра на време - не само за печелене на време за..

публикувано на 07.01.25 в 16:06
Габриела Руменова

Мобилните оператори прилагат агресивна нелоялна практика

Втори мобилен оператор повиши едностранно месечните такси за своите абонати. Още в края на миналата година един от мобилните оператори направи тази стъпка, като уведоми своите абонати, че ще получат подобрения в услугите, но ще има и увеличение на сметките.  Преди ден още един от мобилните оператори също вдигна цените.   Казусът с  непоисканите..

публикувано на 07.01.25 в 15:48

Очакваме грипната епидемия в Пловдив в края на януари

Грипната епидемия в Пловдив се очаква в края на месец януари. Засега повечето случаи на заболели са от Covid-19, а не толкова от грип. Тенденцията за увеличение на случаите на бактериални пневмонии и респираторен синцитиален вирус, която наблюдаваме от месец октомври, продължава. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив..

публикувано на 07.01.25 в 10:22
Любомир Стефанов

Спирането на преговорите е опит за вдигане на мизата

"Прекъсването на преговорите за съставяне на правителство, според мен е по-скоро опит за вдигане на мизата, но доста нескопосан и груб", коментира политологът Любомир Стефанов. Според него прекратяването на преговорите заради спор за фигурата на потенциалния премиер изглежда пресилено, колкото и темата да е важна. "Ако си готов да бламираш всичко..

публикувано на 07.01.25 в 10:21