“Одисей“ да пътува извън страната – това е амбицията на екипа на Драматичен театър Пловдив, който създаде спектакъла към програмата на града като Европейска културна столица. Италия е първата страна, с която се водят разговори, разказа директорът на пловдивския театър Кръстю Кръстев.
Финансирането на пътешествието извън страната, обаче, е само едната страна на въпроса с осъществяването му. За автора на спектакъла и драматург на театъра Александър Секулов акцентът е формирането на цялостна политика за културния продукт на Пловдив.
Въпросът е дали общинският съвет иска да създаде цялостна политика за „износ“ на пловдивска култура навън, казва той. От театъра ще търсят подкрепа от Фондация "Пловдив 2019" и от Министерството на културата.
Докато това се случи, спектакълът, който вече има 20 представяния пред пловдивска публика, ще преживее друго приключение – разказът за създаването му, от който екип на БНТ Пловдив прави филм. Директорът на телевизионния център Десислава Шишманова споделя, че екипът не е останал на ниво да представи мейкинг на спектакъла, а е посетил Итака - земята на Одисей, за да разбере на място защо митът за него продължава да вълнува и днес хората. Филмът „Одисей“ ще се излъчи тази събота, 8 февруари, от 17 часа по БНТ2.
И защото всичко, запечатано на лента или видео, оставя паметта за него жива, наред с пътешествието на „Одисей“ и работата по нови спектакли, Драматичен театър Пловдив се е заел и със създаването на Първи виртуален музей на българския театър, в който идеята е да бъдат събрани нишките на първия български професионален театър от миналото до днес.
За първото пътешествие на спектакъла "Одисей" извън Пловдив - гостуването му в Народен театър "Иван Вазов" в София, за изводите и новите планове, както и за едноименния филм на БНТ 2 може да чуете още в репортажа в звуковия файл.
Сега, когато футоролозите ни уверяват, че идва епоха, в която ще трябва да преизобретим себе си, в "Срещите" се връщаме към някои изконни човешки качества. Обединихме ги във въпроса: "Какво означава да принадлежиш към човешкия род днес?" Търсим отговорите с писателя Красимир Димовски и богослова Радослав Паскалев.
"Присъединете се към нас, и нека заедно преживеем емоцията от премиерата на документалния филм за Милен Цветков!", пишат създателите на новата лента за известния журналист, загинал в катастрофа през 2020 година. След прожекцията на филма ще се проведе среща със създателите на филма и да се разбере повече за заснемането, трудностите и мотивацията..
За пета поредна година в неделя кукерският празник "Старци" ще прогони злото и зимата от високопланинското село Лилково. Началото е в 12.00 ч. с гайдарско шествие, които ще поведат кукерите със страшни маски и медни чанове. След това ще бъдат демонстрирани маски и костюми от местните хора и гостите на празника, а детската кукерска група..
Среща разговор за първата българска околосветска пътешественичка Анка Ламбрева организират тази вечер Историческият музей и общинската библиотека в Карлово. Поводът за срещата в библиотека „Д-р Иван Богоров“, са 130 години от рождението й. Анка Ламбрева е медицинска сестрапо професия.Тя е първата българка, прелетяла със самолет над Ламанша..
След изключително успешната премиера в Бургас, София и Перник, бургаския художник маринист Светозар Арнаудов – Зари ще представи „Пътешествията на един художник“ и пред пловдивската публика в НБ "Иван Вазов" в петък , заедно с редактора на книгите си – журналистът Христина Чопарова. Събитието ще се осъществява със съдействието на сдружение..