Към политическите теми - анализ на политолога доц. Светослав Малинов. За дебатите по оста "главен прокурор - президентство", за съдия Миталов и другите след него, санкционирани от САЩ заради корупция. Питаме и за еврото - след апокалиптични прогнози за валутния курс след влизане на страната в еврозоната.
Доц. Малинов каза, че сега в центъра на вниманието е всичко свързано с темата "главен прокурор - президент", а не би трябвало.
Първо, ако приемем по същество новата позиция на Румен Радев, че снема доверие от правителството, то вглеждайки се назад в годините можем да кажем, че това е неговата позиция по принцип. Можем да се догаждаме какво точно го е принудило да излезе с този псевдодраматичен тон и да обяви, че сега се е случило нещо, което ние отдавна знаем. Ходът му не беше сполучлив, но разбира се той отговаря на очакванията на много български гражадни, които са недоволни от правителството, но не виждат в опозицията истинска алтернатива. Президентът става лидер на някакви граждани, които обаче по никакъв начин политически не може да води нанякъде. Негативите са повече от позитивите за тази позиция.
Българите имаха възможност на местните избори много директно да кажат мнението си за правителството. Доверието намалява, но няма да предизвикват предсрочни избори. Вотът беше ясен като послание, никакъв ентусиазъм за ГЕРБ, ще се търси алтернатива, в този смисъл излизането на улицата може да бъде от конкретни групи, засегнати от решения на правителството.
Съдия Миталов и САЩ: В няколко бивши комунистически държави има такъв списък, и има хора, които са в него. Това тепърва ще става и в България. Добре е, че този магистрат беше осветлен, за да има разследване за него. Много хора обаче в момента са разочаровани, нека видим ще има ли продължение.
Активностите на главния прокурор: Има фалстарт в цялата работа. Например Васил Божков не е в България и човек се пита, след като става въпрос за такива големи размери за злоупотреби, корупция, укриване на данъци, такси, как е възможно да не бъдат мерки и такъв човек да напусне страната. Големината на сумите хвърлят директно подозрение върху правителството и към финансовия министър. Става дума за период от минимум седем-осем години назад.
Еврото и България: Българинът все по-малко се страхува от преминаването към еврозоната. Все повече българи държат спестяванията си в евро.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..