Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Редно е да се вдигат минималните доходи, а данъчните тежести да се стоварват върху най - богатите

Идва рисково време, но без опасности за лева до 2 години

Няма визия, идея, стратегия за България как да се отлепи от последното място в Европейския съюз!

Снимка: БНТ

Мерките, препоръчани от експерти на МВФ към българското правителство за вдигане на данъците, увеличение на максималния осигурителен доход и повече държавни разходи с цел намаляване на социалното неравенство, са закъснели с не повече от десетина години.  

Това заяви пред Радио Пловдив икономистът проф. Боян Дуранкев. Той припомни, че голямата криза, разтърсила света и Европейския съюз, беше през 2007-2008-ма година и приключи към 2012-та.

Данъчната политика се променя когато нещата вървят много добре, бързо нагоре т. е. 4-5 години след криза, отбеляза професорът. И обърна внимание, че в България вече има много солидна инфлация, която е надхвърлила допустимите 2 %.

Когато инфлацията е такава - 2 - 3- 4 % по линия на малката потребителска кошница, тогава не се пипат данъчните тежести, не се вдигат данъците за жилища, автомобили и т.н., тъй като хората трябва да компенсират по някакъв начин именно инфлацията.

По думите на проф. Дуранкев, обстоятелствата се променят допълнително от още няколко неща - Брекзит, търговската война на САЩ с Китай и леко охладнелите, дори почти замръзнали отношения с Русия, а всичко това влияе върху търговията. 

Така че, през 2020 година има доста рискови заплахи, за да се пипат данъците, категоричен е икономистът. 

Той обърна внимание, че 12 години след влизането на България в Европейския съюз страната ни не се е доближила дори до средата на страните - членки по жизнен стандарт. А това очначава изтичане на работна сила към другите страни. 

Редно и нормално е да се вдигат минималните доходи, а данъчните тежести да се стоварват върху богатите слоеве от населениетоСтабилността, в която се кръстиха всички, доведе до увеличаване на доходите на най - богатите и до възникването на доста силна олигархия, коментира Боян Дуранкев. 

Благодарение на тази стабилност, България се озова на първо място по неравенство в целия Европейски съюз, подчерта професорът. По думите му, това е причината МВФ, Световната банка, лидерите на страните от Евросъюза да гледат на България като на едно уникално изключение - данъчен конкурент на другите страни с неудачни финансови резултати.

Отношенията президент - премиер - главен прокурор:

Интересно е поведението на Светата Троица, в която всички гледат, вторачили поглед, и се кръстят. Така проф. Дуранкев коментира "престрелките" между Румен Радев, Бойко Борисов и Иван Гешев.

Според него няма визия, идея, стратегия за България как да се отлепи от последното място в ЕС и по какъв начин българите да остават с желание в собствената си страна. 

Очевидно е, че правителството няма в момента никакви решения. Неприятното е, че президентът, който има стратегически съвет, още не е излязъл със становище какво трябва да се промени. А обещаха до два месеца да изкарат Стратегия за България, тези които се занимават с разработката на неговата стратегия и тогава ще е любопитно да видим какво ще се предлага там, заяви проф. Дуранкев. 

По думите му, опозицията е много кротка в момента, мълчанието е пълно. Затова изглежда, че най - интересното нещо в момента е това, което прави главният прокурор

А той погна един богат българин, а такива богаташи в България - доста богати хора, са около 300 човека поне. 

Правителството има доста кусури и трески за дялане, каза Дуранкев и припомни, че то е разрешило години наред на най - богатите фирми да не плащат данък печалба. Акцизите и ДДС се плащат, всъщност, от крайните купувачи, посочи професорът. 

Той смята, че главният прокурор има много работа. 

Боян Дуранкев смята, че захващането на Иван Гешев с разследване на приватизацията е "кауза пердута"

Естествено, че тя беше бандитска, криминална в огромната си степен. Естествено, че далаверите бяха огромни. Естествено, че парите заминаха в офшорки и след това се върнаха уж под формата на чужди фирми. 

Така че, трудно ще хване следите, а и да ги хване - след дъжд качулка!

По думите на професора, в момента главният прокурор вдига един приятен шум. Но, само шумът и арестите не са достатъчни.

Това правителство не е способно да измисли как да стане промяната занапред, категоричен е Дуранкев. 

За еврозоната и страховете, свързани с въвеждане на еврото:

Страховете са не от еврото, а от промяната на курса на лева към еврото, заяви проф. Дуранкев. Той припомни, че е имало времена, когато хората са се редили и са обръщали левовете си в евро. По думите му, нещата сега са доста по - спокойни заради обещанието на правителството да не променя курса на лева към еврото.

Навлизаме в рискови времена, но те поне за една - две години не изглеждат опасни за състоянието на лева, убеден е икономистът. 

При влизането в еврозоната, разбира се, ни очаква една инфлация до 5 %, но това е далечен хоризонт - поне 2025 година.

Дуранкев припомни, че голямата уплаха е дошла от проф. Стив Ханке, който е известен лобист.

Това, което той ни плашеше, че ще станем като Гърция, няма да се случи, категоричен е проф. Дуранкев.

Той обаче предупреди, че много внимателно трябва да се борави с външния дълг на България, който е нараснал значително при последните три правителства, начело с Бойко Борисов.

Цялото интервю на Емил Костов с проф. Боян Дуранкев е в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Бих помислил дали да участвам в новия служебен кабинет

"Ако получа покана от новия министър-председател за участие в служебния кабинет, бих го изслушал, бих изслушал целите и приоритетите и тогава бих помислил, но към този етап аз покана нямам и въпросът ви към момента няма никакво значение". Това заяви служебният министър на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков пред журналисти в Пловдив, в..

публикувано на 09.08.24 в 14:43

Избори на 20 октомври, Горица Грънчарова е служебен премиер

Считам, че най-подходящата дата за провеждане на новите предсрочни парламентарни избори е 20 октомври. Това заяви президентът Румен Радев по време на срещата си с Горица Грънчарова – Кожарева, която държавния глава определи за нов служебен премиер. Той й възложи в срок до 19 август да предложи структура и състав на служебен кабинет.  Указът..

обновено на 09.08.24 в 14:10

Законодателните поправки отнемат правото да се говори

"Приетите промени в уредбата на образователната система в училищата представляват проблем, защото засягат гарантирани в Конвенцията за правата на човека основни права, гарантирани в правния ред на ЕС, засягат и равенството на гражданите пред закона, гарантирано в българската Конституция.  Във фазата на развитие на съвременното общество, в която се..

публикувано на 09.08.24 в 10:28

Политическият инженеринг е в духа на времето, в което живеем

За кризата в управлението на държавата, видимите и задкулисни схеми на партийните играчи и перспективите на политическия процес - коментар на политолога и преподавател в ПУ "Паисий Хилендарски" доц.  Даниела Пастармаджиева . "Дали създадената криза има нещо общо с Конституцията? По-скоро ефектът е обратен, политическата криза доведе до..

публикувано на 09.08.24 в 10:10

Не е важна датата на изборите, а какво правят партиите след вота

В контекста на променената Конституция не мисля, че можем да очакваме някакви изненади. Това коментира в предаването "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Страхил Делийски в деня, в който започват консултациите при президента преди поредните предсрочни избори. По думите му, президентът винаги намира поводи да покаже, че има проблеми с новата..

публикувано на 08.08.24 в 10:15